logo festiwalu głębi

I TURNUS

21-28.06.2024

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samymi sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

I TURNUS: 21-28.06.2024

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Agata Gregorkiewicz

#ciało

Aleksandra Konieczna

#ciało

Beata i Piotr Hołtyń

#psychologia

Jakub Niedzielski

#DUCHOWOŚĆ

Joanna Mazurek

#psychologia

o. Wojciech Drążek CMM

#DUCHOWOŚĆ

Patrycja Lenart

#psychologia i ciało

Urszula Knopik-Dąbrowska

#psychologia i CIAŁO

Katarzyna Serafin-Skrzetuska

#Psychologia i Ciało

o. Roman Groszewski SJ

#duchowość

o. Krzysztof Wons SDS

#Duchowość

o. Mieczysław Łusiak SJ

#Duchowość

s. Zuzanna Głasek

#Duchowość

o. Rafał
Huzarski SJ

#Duchowość

Paweł Cyrek

#CIAŁO

Festiwalowe Warsztaty

Zapisy startują 15.05.2024

Szczegółowe informacje zostaną rozesłane z kilkudniowym wyprzedzeniem drogą mailową do osób, które potwierdziły swoje uczestnictwo w Festiwalu Głębi.
Potwierdzeniem udziału jest dokonanie wpłaty zaliczki lub całej kwoty za udział w Festiwalu. 

→ Prowadzi: Agata Gregorkiewicz 

Często modląc się wkraczamy mocno w intelekt i zapominamy o naszym ciele. Poszukując „nieba” pomijamy fakt, że mamy CIAŁO i że jest ono integralną częścią naszego życia modlitewnego. Jak możemy włączać ciało do duchowości? Jaką rolę ono w niej pełni? 

Głównym celem warsztatu będzie próba wyjścia z „myślenia” o duchowości do „czucia” jej w naszym ciele. Poprzez taniec, ruch spontaniczny, improwizację, tańce w kręgu jak i pracę z dotykiem będziemy starać się ucieleśniać Ducha. Zrozumiemy tym samym, że prawdziwa modlitwa wybiega daleko poza procesy myślowe a jej owoce nie są jedynie intelektualnymi konceptami. Modlitwa to stan, który w sposób fizyczny przejawia się w naszym życiu. Czujemy ją w naszym ciele i żyjemy jej jakościami. 

Podczas warsztatów dotkniemy takich tematów jak: ZAUFANIE, OBFITOŚĆ, WSPÓLNOTOWOŚĆ I SAMOAKCEPTACJA.

→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna

Jesteśmy duchową kreacją wyrażoną w fizycznym świecie. Nasze ciało jest fizycznym obliczem naszej duszy. Każde inne. Unikatowe. Bezwarunkowo piękne.

Pierwszą cześć warsztatu zadedykujemy budowaniu łączności z naszą dobrą i mądrą cielesnością. Będziemy pogłębiać uważne bycie w ciele oraz zdolność jego odczuwania. W drugiej kolejności wyruszymy w ruchowe poszukiwania czegoś, co moglibyśmy nazwać kreatywnymi zasobami naszej duszy. W ruchowym rezonansie będziemy dostrajać nasze ciała do tego co odczuwamy jako dobre i karmiące. Ruchem nadamy temu twórczej ekspresji. Tańcem pozostawimy ślad naszej duszy w przestrzeni. Skorzystamy między innymi z takich narzędzi jak praktyka świadomego ruchu, ćwiczenia z zakresu kreatywnej pracy z ciałem, improwizacja ruchowa oraz techniki oddechowe. Warsztat dedykowany jest każdemu Ciału, bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

→ Prowadzi: Paweł Cyrek

Podczas warsztatu stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której damy dojść do głosu naszemu ciału. Zatrzymamy się, aby doświadczyć miejsc, o których zapominamy na co dzień. Podążymy za intencją i muzyką. Uciśniemy stawy, aby uruchomić czucie głębokie. Zaktywujemy oddech, a praca w zespole da nam poczucie naszych granic i informacji jakie otrzymujemy od ciała w różnych sytuacjach świadomego uruchamiania go. 

→ Prowadzą: Beata i Piotr Hołtyń 

Zapraszamy na warsztaty po których lepiej zrozumiesz siebie i innych. Nauczysz się komunikować w sposób, który zbliża - zwłaszcza w ważnych dla Ciebie relacjach.

Przyjrzymy się temu, dlaczego w życiu czasami mówimy (albo nawet krzyczymy) rzeczy, których potem żałujemy i w jaki sposób mówić o tym, co dla nas ważne tak, żeby zostać usłyszanym. To będą warsztaty o komunikacji, która pomaga budować bliskie i pełne zaufania relacje.

Zastanowimy się dlaczego czasami dokonujemy niezrozumiałych dla nas wyborów, co za tym stoi i jak dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, jak o tym jasno komunikować. Pokażemy też (i poćwiczymy) jak słuchać drugiej osoby tak, aby czuła się ona usłyszana.

Warsztaty poprowadzimy we dwoje - będziemy pokazywać na przykładach z życia codziennego jak można się komunikować, budując bliskość i zaufanie. Będziemy proponować ćwiczenia, żebyście mieli możliwość sami spróbować i się nauczyć.

W trakcie warsztatów będziemy przedstawiać Porozumienie bez Przemocy od podstaw.

→ Prowadzi: Joanna Mazurek

„Słuchanie jest pierwszym aktem miłości. Jak ktoś słucha, tak też kocha”. [ks. Krzysztof Grzywocz]

 

Potrzeba bycia zrozumianym i wysłuchanym jest jedną z ludzkich uniwersalnych potrzeb, o których pisze Marshall B. Rosenberg- twórca Porozumienia bez Przemocy.

 

Słuchanie jest początkiem komunikacji, drogą do kontaktu, niezbędnym elementem budowania samoświadomości oraz relacji z innymi i Bogiem. On sam mówi do swojego ludu: Shema, czyli słuchaj. 

 

Słuchanie to sztuka, której warto się uczyć. Jak mówi ks. Grzywocz „można ukończyć wiele kursów komunikacji i nadal ranić innych nieumiejętnością słuchania”. 
Nieraz wystarczy czegoś się oduczyć, by usłyszeć to, co naprawdę istotne, schowane za raniącymi słowami, trudnymi emocjami, ścianą milczenia, osądami czy krytyką.   

 

Na warsztacie poznamy, poćwiczymy i posmakujemy różnych narzędzi i postaw, dzięki którym będziemy mogli z empatią słuchać:

  • siebie samego (także w chwilach, gdy dopadają nas nieprzyjemne uczucia),
  • swoich bliźnich, z którymi chcemy mieć satysfakcjonujące relacje, 
  • swojego „krytyka wewnętrznego” (tak, jego też można empatycznie wysłuchać, serio!), 
  • swoich „krytyków zewnętrznych” wraz z ich komunikatami, które aż „kłują w uszy”, 


Warsztat inspirowany jest ideą Porozumieniem bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga oraz nauczaniem
ks. Krzysztofa Grzywocza  (materiały Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie).

→ Prowadzi: Patrycja Lenart i Urszula Knopik-Dąbrowska

Zapraszamy na warsztaty edukacyjno-rozwojowe prowadzone przez duet LavaLava (Patrycja Lenart i Ula Dąbrowska). Omówimy i przećwiczymy prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną emocję w życiu człowieka: złość. A także wszystkie jej „siostry i kuzunki”: gniew, irytację, niecierpliwość i furię. Poznamy ewolucyjny sens przeżywania takich uczuć. Zastanowimy się, jak one działają w mózgu i ciele. Dowiemy się, co złość nam mówi o nas i świecie dookoła. Popatrzymy, co dzieje się w nas, kiedy odczuwamy złość (i kiedy ją blokujemy!). Będziemy pracować w ruchu, na siedząco, w pojedynkę i w grupie. Warsztat składa się z czterech bloków tematycznych: 

  1. Neuro-podstawy: Skąd wzięła się złość? Gdzie mieszka w mózgu i co robi z ciałem?
  2. Złość vs strach: Która emocja rządzi? Co ukrywa się pod złością? A co jest maską dla złości?
  3. Złość vs agresja: Jak przeżywać, przyjmować i komunikować złość – tak, by nikogo nie ranić
  4. Strażniczka granic: Jaka jest rola złości? Czy to nasz wróg, przyjaciółka czy obrończyni?

→ Prowadzi: Patrycja Lenart i Urszula Knopik-Dąbrowska

Bliżej Siebie. Bliżej Innych. Dojrzałe relacje, kontakty, przyjaźnie i związki.

Będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na następujące pytania:

- Jak kochać siebie, a jednocześnie obdarzać innych dobrem i miłością?

- Jak dbać o swoje potrzeby, a przy tym tworzyć głębokie więzi z ludźmi?

- Jak być empatyczną/ym, ale jasno wyznaczać i pilnować swoich granic? 

Jest to autorski program oparty na: wiedzy neuronaukowej, znajomości biologicznych podstaw ludzkiego zachowania, pracy z ciałem, praktycznym treningu umiejętności interpersonalnych, doświadczaniu oraz procesie grupowym. 

Będziemy pracować w ruchu, na siedząco, w pojedynkę i w grupie.

→ Prowadzi: Katarzyna Serafin-Skrzetuska

Zapraszam Was na warsztat, podczas którego będziemy integrować ciało, psychikę i ducha skupiając się na uważnym doświadczaniu nas samych. 

Stworzymy wspólnie przestrzeń poznawania siebie i synergii z innymi kobietami.

Wprowadzimy nasze ciała w ruch, zatrzymamy się przy Słowie i wymienimy się tym, co się pojawi.

Sprawdzimy, dokąd zaprowadzi nas uważne bycie przy sobie i innych.

→ Prowadzi: Jakub Niedzielski

Zapraszam Cię na podróż przez labirynt decyzji, gdzie skoncentrujemy się na uważnym eksplorowaniu naszych wyborów. Tworząc razem przestrzeń do poznania własnych mechanizmów, spojrzymy na to co może blokować nas przed wyborami podejmowanymi w zgodzie z sobą. Zagłębiając się w duchowość ignacjańską będziemy szukać pewności w drodze ku niepewnej przyszłości. Przyjrzymy się narzędziom rozeznawania, strategiom radzenia sobie z presją i stresującymi sytuacjami oraz sztuce uważności, która pomoże nam znaleźć równowagę w trudnych chwilach.

→ Prowadzi: o. Wojciech Drążek

Warsztaty „Modlitwy głębi” to najskuteczniejsza i najkrótsza droga do poznania modlitwy głębi w takim stopniu, by móc rozpocząć jej codzienną osobistą praktykę. Wprowadzenie zawiera 4 tematy: „Modlitwa jako relacja z Bogiem”; „Metoda modlitwy głębi”, „Myśli i użycie świętego słowa” oraz „Rozwój relacji z Bogiem” i jest międzynarodowym standardem nauczania modlitwy głębi proponowanym przez Contemplative Outreach czyli wspólnotę odpowiedzialną za przekaz tej metody na świecie zgodnie z duchem i wizją ojca Thomasa Keatinga. Oprócz prezentacji praktycznej strony modlitwy głębi w czasie warsztatów poznajemy też jej biblijne i teologiczne źródła, a także mamy możliwość poprzez pytania rozwiązywać ewentualne trudności. 

Modlitwa głębi to medytacyjna praktyka modlitwy w ciszy, która prowadzi do spotkania z Bogiem, do bezpośredniej bliskości z tą Ostateczną Rzeczywistością Miłości bez użycia słów, myśli, uczuć czy innych sposobów. Przestrzenią spotkania jest cisza, drogą spotkania jest moja własna obecność świadoma Nieskończonej Obecności. Modlitwa głębi czerpie z kontemplacyjnego i mistycznego dziedzictwa w tradycji chrześcijańskiej, a wiele elementów tej metody ma swoje źródło w klasycznym dziele mistycznym z XIV w. – „Chmura niewiedzy”. Powrót do mistycznego wymiaru chrześcijaństwa, który tak wyraźnie widzimy współcześnie, jest znakiem czasu, na który Ruch Odnowy Kontemplacyjnej (Contemplative Outreach) stara się aktywnie odpowiadać.

→ Prowadzi: o. Roman Groszewski

Warsztat dla mężczyzn, pomagający w głębszym zrozumieniu swojej tożsamości i odkryciu swojej drogi dojrzewania do pełni powołania jako mężczyzny.
O odkrywaniu i akceptacji cierpienia, męskiej rany i ich transformującej mocy. O tym jak budować relacje z Bogiem, z innymi mężczyznami i z samym sobą. W planie wspólna modlitwa, refleksja, dzielenie, praca zespołowa. Richard Rohr pisze, że duchowe narodzeni jest tym, co nadaje sens fizycznemu. Ma ono niewiele wspólnego z religijnymi rytami, jakie stosujemy, a z których korzystamy z pominięciem ich przemieniającego potencjału. Duchowe narodzenie nie jest tworzeniem grupy ludzi walczących dla Boga i o Boga, tzw. "Bożych wojowników". Jest ono otwarciem się na kontakt z głębią, z centrum i sięgnięciem do potencjału ukrytego w cieniu. Owocuje postawą "ekstatyczną, pokorną, wspólnotową, ziemską, płynącą z energii mędrca i kochanka." Richard Rohr "Tożsamość mężczyzny".

→ Prowadzi: o. Krzysztof Wons

Lectio divina z Ewangelią Marka

Bóg stworzył dla nas Biblię, podobnie jak stworzył świat. Kiedy otwieramy Pismo święte, wkraczamy w świat stworzony przez Boga. Każda księga w biblijnym świecie jest niepowtarzalną, pełną tajemnic krainą, nad którą unosi się Duch Stworzyciel. Jest ogrodem życia zasadzonym dla nas (por. Rdz 2, 8), a jego Gospodarzem jest Duch Ojca i Syna. Wejdziemy do jednej z 73 biblijnych „krain” – do Ewangelii według św. Marka. 

Wspólnie zgłębimy stronice pierwszej napisanej w Kościele Ewangelii. Będziemy podążali drogą lectio divina: lectio – meditatio – oratio – contemplatio.  Poprowadzi nas Duch, który zna i przenika głębokości Boga samego. Spotkanie z Biblią wypełniać będzie praca z tekstem i modlitwa Słowem.

→ Prowadzi: o. Mieczysław Łusiak

Każdy chciałby podejmować w życiu tylko same dobre decyzje. Nie lubimy się mylić. Szukamy więc sposobów rozpoznawania słusznych decyzji. Jako wierzący w Boga zdajemy sobie sprawę, że najlepszym doradcą w kwestii wyboru tego, co najlepsze jest On sam. Ale jak rozpoznać Jego głos? Skąd możemy wiedzieć, że to co myślę, jest wolą Boga? Innymi słowy: jak rozpoznać czy coś jest okazją do pomnożenia dobra, czy też może pokusą (czasem zakamuflowaną pod pozorem dobra) do podjęcia decyzji, której będę potem żałował?

Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w czasie warsztatu o rozeznawaniu duchowym.

→ Prowadzi: s. Zuzanna Głasek

Warsztat ma na celu spojrzenie na swoje dotychczasowe życie wiary z nowej perspektywy. W tym celu skorzystamy z metody teologiczno-decyzyjnej R. Zas Friz de Col SJ i spróbujemy zastosować ją we własnym życiu. Zapoznamy się także z modelem życia duchowego F. Jalicsa SJ. Część bardziej teoretyczna ma służyć osobistej refleksji nad własną drogą duchową, aby łatwiej rozpoznawać działalnie Boga w swojej codzienności i z większą świadomością odpowiadać na Jego wezwanie. 

Warsztat będzie składał się z wprowadzeń/konferencji do pracy własnej, ale przede wszystkim refleksji indywidualnej i stworzenia opisu swojego doświadczenia i drogi wiary, a także dzieleniu się owocami pracy własnej. W pierwszym momencie będziemy przyglądać się doświadczeniu działania Boga i odpowiedzi człowieka na Jego wezwanie; w kolejnym spróbujemy zastosować poznaną metodę do własnego życia; na końcu przyjrzymy się modelom drogi duchowej, próbując odnieść je do stworzonego wcześniej opisu.

→ Prowadzi: o. Rafał Huzarski

Ktoś mi kiedyś powiedział, że wiara to taki sposób zarządzania czasem… Ciekawe. Jeżeli można tak powiedzieć, to miłość także jest specyficznym sposobem zarządzania czasem. Zarządzania ze względu na coś, na kogoś... Już dziesięć lat, odkąd robię takie warsztaty. Ciągle podobne: rozpoznanie własnych nieefektywnych mechanizmów organizowania czasu, przemyślenie z Bogiem i dookreślanie celów – tych długoterminowych (tzw. „powołanie”) i tych „na już”, nauka układania takich planów, żeby się ani nie zajechać ani nie mieć tego wrednego poczucia, że stoję w miejscu. Zapraszam.

Ramowy PLAN I tURNUSU

Dojazd na I tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Zapewniamy Wam transport z Dworca PKP Olsztynek (uwaga: inaczej niż w poprzednich latach, nie będzie busa z Olsztyna!) w dniu przyjazdu i wyjazdu z Festiwalu. 

W dniu przyjazdu na Festiwal Głębi: godziny odjazdów busa Pogłębiarki i dokładne miejsce zbiórki będą podane w późniejszym terminie.

Również w dniu wyjazdu z Festiwalu Głębi: czas odjazdu busa Pogłębiarki z ośrodka Wiatraki będzie podany w późniejszym terminie.


Zachęcamy do zaplanowania przyjazdu/ odjazdu biorąc pod uwagę powyższe informacje.

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca PKP Olsztynek (uwaga: inaczej niż w poprzednich latach, nie będzie busa z Olsztyna!) wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce zbiórki

w wyznaczonych powyżej godzinach. Z lotniska istnieją połączenia, jednak prosimy o wcześniejsze sprawdzenie. 

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2024!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]