poszukiwania
głębi!
I TURNUS: 23-30 czerwca 2023
Ośrodek Wiatraki, Olsztynek
Złość, Mózg, Ciało & Serce.
Czyli trudne uczucia w teorii i praktyce
BOSKIE CIAŁO - warsztaty pracy z ciałem
Wprowadzenie do praktyki Modlitwy Głębi
Jak zarządzać finansami z Bożej perspektywy
Jak słuchać, by (u)słyszeć, czyli o sztuce słuchania
Porozumienie bez Przemocy -
zobacz swoje wewnętrzne piękno, zobacz piękno innych
Wyjdź zza krzaka, czyli jak odczarować wstyd
Depresja czy noc ciemna? Różnice między depresją jako chorobą,
a czasem oczyszczenia w relacji z Bogiem
→ Prowadzi: Michał Tlałka | Warsztat po południu
Warsztat skierowany tylko dla mężczyzn
Trening jako sposób wypracowywania dyscypliny – jednej z najważniejszych umiejętności chrześcijanina. „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny" [Łk 16, 10].
Podczas warsztatu skupimy się głównie na sile fizycznej, która jest jednym z elementów męskości. Pokaże Wam jak przez ćwiczenia można rozwinąć swój charakter oraz uwrażliwić się duchowo. Przekażę Wam mnóstwo narzędzi z których będziecie mogli korzystać na co dzień, by się usprawnić, zwiększyć świadomość oraz poznać siebie samego poprzez ciało. Będziemy korzystać z masy własnego ciała, by się wzmocnić i zbudować sylwetkę. Zobaczycie, że rozciąganie jest równie ważne jak siła, w zasadzie będziemy się rozciągać siłowo oraz budować siłę na rozciągnięciu. Zbudujemy zespół facetów, w którym będziemy współpracować oraz rywalizować. Zapraszam wszystkich do zgłębienia tematu ciała i męskości.
→ Prowadzą: Patrycja Lenart i Ula Dąbrowska | Warsztat po południu
Zapraszamy na warsztaty edukacyjno-rozwojowe prowadzone przez duet LavaLava (Patrycja Lenart i Ula Dąbrowska). Omówimy i przećwiczymy prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną emocję w życiu człowieka: złość. A także wszystkie jej „siostry i kuzynki”: gniew, irytację, niecierpliwość i furię. Poznamy ewolucyjny sens przeżywania takich uczuć. Zastanowimy się, jak one działają w mózgu i ciele. Dowiemy się, co złość nam mówi o nas i świecie dookoła. Popatrzymy, co dzieje się w nas, kiedy odczuwamy złość (i kiedy ją blokujemy!). Będziemy pracować w ruchu, na siedząco, w pojedynkę i w grupie.
→ Prowadzi: Agata Gregorkiewicz | Warsztat przed południem
Często modląc się wkraczamy mocno w intelekt i zapominamy o naszym ciele. Poszukując „nieba” pomijamy fakt, że mamy CIAŁO i że jest ono integralną częścią naszego życia modlitewnego. Jak możemy włączać ciało do duchowości? Jaką rolę ono w niej pełni?
Głównym celem warsztatu będzie próba wyjścia z „myślenia” o duchowości do „czucia” jej w naszym ciele. Poprzez: taniec, ruch spontaniczny, improwizację, tańce w kręgu jak i pracę z dotykiem- będziemy starać się ucieleśniać Ducha. Zrozumiemy tym samym, że prawdziwa modlitwa wybiega daleko poza procesy myślowe, a jej owoce nie są jedynie intelektualnymi konceptami. Modlitwa to stan, który w sposób fizyczny przejawia się w naszym życiu. Czujemy ją w naszym ciele i żyjemy jej jakościami.
Podczas warsztatów dotkniemy takich tematów jak: ZAUFANIE, OBFITOŚĆ, WSPÓLNOTOWOŚĆ I SAMOAKCEPTACJA.
→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna | Warsztat przed południem
Jakie to ciało?
Czujące. Świadome swojej i Bożej obecności. Szukające kontaktu ze złożonym w nim potencjałem, aby móc spełniać sens swojego istnienia. To ciało w radości służenia. Stworzone z Bożej kreatywności i do kreatywności. Rezonujące Miłością, a przez to głoszące Boga samą swoją obecnością w świecie.
W trakcie warsztatu „CIAŁO w OBECNOŚCI ” będziemy eksplorować stan naszej fizycznej, mentalnej oraz duchowej obecności poprzez ciało będące w ruchu. Będziemy pogłębiać uważne bycie w ciele oraz zdolność jego odczuwania. Zadbamy o równowagę pomiędzy stanem ciała, ducha i umysłu oraz wzmocnimy jedność tych trzech.
Skorzystamy z takich narzędzi jak: taniec, praktyka świadomego ruchu, ćwiczenia z zakresu kreatywnej pracy z ciałem, improwizacja ruchowa oraz techniki oddechowe.
Serdecznie zapraszam do uwzględnienia sfery cielesnej w swej praktyce duchowej i uczestnictwa w warsztacie. Wspólnie wyruszymy w drogę, którą wyznaczy ciało.
→ Prowadzą: Marta i Piotr Jakubczykowie | Warsztat przed południem
Warsztat dla małżeństw
To warsztat, na którym pary będą doświadczać jak mowa niewerbalna oraz kontakt z ciałem mogą przyczynić się do budowania bliskości, poprawienia jakości relacji i komunikacji między partnerami. Komunikaty płynące z ciała nieraz ułatwiają wyrażenie tego, co czasem trudno jest ująć w słowa. Będziemy uczyć się jak uruchamiać potencjał płynący z kontaktu fizycznego, muzyki, ruchu i tańca. Będziemy ożywiać, eksplorować i doświadczać. Zapraszamy.
→ Prowadzi: o. Dariusz Piórkowski SJ | Warsztat po południu
Pismo Święte to mała biblioteka z wieloma książkami, które różnią się między sobą. I dlatego można się w niej pogubić. Bo pełno w niej sprzeczności, z którymi czasem nie wiemy co zrobić. A jednak wszystkie księgi mówią w pewnym sensie o tym samym. I nie jest to dzieło dla naukowców, teologów i egzegetów. To księga dla każdego. Przez to bosko-ludzkie przedsięwzięcie powstające kilkaset lat Bóg mówi do nas coś ważnego o sobie, o nas i o świecie. Jedyne czego potrzeba, to zdobycie podstawowych narzędzi i metod, aby przez karty Pisma usłyszeć, co rzeczywiście Bóg chce nam powiedzieć tu i teraz. Czytając Biblię, trzeba także rozeznawać.
Podczas warsztatów spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania, jak podczas czytania Biblii odróżnić to, co pochodzi od człowieka od tego, co jest w niej z Boga? Czy wszystko w Biblii jest równie ważne? Co począć z jej „mrocznymi stronami”? Jakie kryteria stosować, aby nie popaść w fundamentalizm lub „walkę na cytaty”? Czy można ją czytać na chybił trafił? Po co nam Stary Testament, skoro jesteśmy chrześcijanami? Zajrzymy wspólnie do wybranych fragmentów, będą dzielenia, praca własna nad tekstem i dyskusje.
→ Prowadzi: o. Wojciech Drążek | Warsztat po południu
Modlitwa głębi to medytacyjna praktyka modlitwy w ciszy, która prowadzi do spotkania z Bogiem, do bezpośredniej bliskości z tą Ostateczną Rzeczywistością Miłości bez użycia słów, myśli, uczuć czy innych sposobów. Przestrzenią spotkania jest cisza, drogą spotkania jest moja własna obecność świadoma Nieskończonej Obecności. Modlitwa głębi czerpie z kontemplacyjnego i mistycznego dziedzictwa w tradycji chrześcijańskiej, a wiele elementów tej metody ma swoje źródło w klasycznym dziele mistycznym z XIV w. – „Chmura niewiedzy”. Powrót do mistycznego wymiaru chrześcijaństwa, który tak wyraźnie widzimy współcześnie, jest znakiem czasu, na który Ruch Odnowy Kontemplacyjnej (Contemplative Outreach) stara się aktywnie odpowiadać.
Warsztaty „Wprowadzenie do modlitwy głębi” to najskuteczniejsza i najkrótsza droga do poznania modlitwy głębi w takim stopniu, by móc rozpocząć jej codzienną osobistą praktykę. Wprowadzenie zawiera 4 tematy: „Modlitwa jako relacja z Bogiem”; „Metoda modlitwy głębi”, „Myśli i użycie świętego słowa” oraz „Rozwój relacji z Bogiem” i jest międzynarodowym standardem nauczania modlitwy głębi proponowanym przez Contemplative Outreach czyli wspólnotę odpowiedzialną za przekaz tej metody na świecie zgodnie z duchem i wizją ojca Thomasa Keatinga. Oprócz prezentacji praktycznej strony modlitwy głębi w czasie warsztatów poznajemy też jej biblijne i teologiczne źródła, a także mamy możliwość poprzez pytania rozwiązywać ewentualne trudności.
→ Prowadzi: o. Roman Groszewski | Warsztat przed południem
Warsztat będzie wprowadzeniem w modlitwę kontemplacyjną w praktyce. W ramach warsztatu zaplanowane są proste ćwiczenia z ciała z elementami jogi (w miarę możliwości proszę o własne karimaty i wygodne, najlepiej luźne, ubrania sportowe). Podczas warsztatu wykonywać też będziemy ćwiczenia z oddychania oraz poznamy podstawy modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli masz swoją poduszkę do medytacji lub klęcznik, weź – przyda się. Osoby chętne zachęcam by w ramach warsztatu podjęły jakiś rodzaj postu (np. powstrzymanie się od cukru, alkoholu lub mięsa, z zaleceniem postu przerywanego - jedzenia tylko w określonym oknie czasowym). W warsztacie mogą brać udział osoby zarówno bez doświadczenia w modlitwie kontemplacyjnej, jak i osoby z doświadczeniem tej formy modlitwy.
→ Prowadzi: o. Mieczysław Łusiak | Warsztat po południu
Choć coraz częściej uznajemy, że przemoc nie ma tylko postaci fizycznej, to jednak brakuje nam świadomości, jak różne i subtelne mogą być jej formy. Wnikliwe spojrzenie na obecną w naszych myślach i czynach przemoc uzmysławia nam, jak wiele jest jeszcze przemocy wobec siebie i innych w naszym praktykowaniu chrześcijańskiej wiary. Dzieje się tak na skutek błędnego obrazu Boga, a także jakby „wymazywania” z Ewangelii wielu słów Jezusa. Warto się temu przyjrzeć, by uzmysłowić sobie na przykład to, co Jezus mógł mieć na myśli, kiedy mówił: „Jeśli ktoś uderzy cię w prawy policzek, nadstaw mu i drugi” i by odszukać właściwą ścieżkę realizacji tych słów.
→ Prowadzi: Anna Weigl | Warsztat przed południem
Warsztat omówi sposoby w jakie mówi do nas Bóg. Jak odróżniać kiedy to On mówi, kiedy to są nasze myśli, a kiedy diabelskie podszepty? Czym jest proroctwo, jak je interpretować, kiedy, komu i jak je przekazywać? Czy Bóg mówi przez sny - jeśli tak to jak je zrozumieć?
→ Prowadzi: Jacek Weigl | Warsztat po południu
Czy jestem właścicielem czy zarządcą? Jak zwalczyć mentalność ubóstwa? Jak prosperować finansowo? Inwestowanie a oszczędzanie; dziesięcina, ofiara i jałmużna; Błogosławieństwo finansowe.
→Prowadzi: Joanna Mazurek | Warsztat po południu
„Słuchanie jest pierwszym aktem miłości. Jak ktoś słucha, tak też kocha”. [ks. Krzysztof Grzywocz]
Potrzeba bycia zrozumianym i wysłuchanym jest jedną z ludzkich uniwersalnych potrzeb, o których pisze Marshall B. Rosenberg- twórca Porozumienia bez Przemocy.
Słuchanie jest początkiem komunikacji, drogą do kontaktu, niezbędnym elementem budowania samoświadomości oraz relacji z innymi i Bogiem. On sam mówi do swojego ludu: Shema, czyli słuchaj.
Słuchanie to sztuka, której warto się uczyć. Jak mówi ks. Grzywocz „można ukończyć wiele kursów komunikacji i nadal ranić innych nieumiejętnością słuchania”.
Nieraz wystarczy czegoś się oduczyć, by usłyszeć to, co naprawdę istotne, schowane za raniącymi słowami, trudnymi emocjami, ścianą milczenia, osądami czy krytyką.
Na warsztacie poznamy, poćwiczymy i posmakujemy różnych narzędzi i postaw, dzięki którym będziemy mogli z empatią słuchać:
Warsztat inspirowany jest ideą Porozumieniem bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga oraz nauczaniem ks. Krzysztofa Grzywocza (materiały Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie).
→ Prowadzą: Beata i Piotr Hołtyń | Warsztat przed południem
Zapraszamy na warsztaty, po których (mamy nadzieję) zrozumiesz i polubisz/pokochasz siebie bardziej.
Przyjrzymy się temu, dlaczego w życiu czasami robimy rzeczy których żałujemy i jak robić ich mniej; czego w życiu naprawdę chcemy (i jak to osiągać); zerkniemy dlaczego czasami dokonujemy niezrozumiałych dla nas wyborów, co za tym stoi i jak dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, a także temu - jak mówić, aby być słuchanym i mieć w relacjach więcej zrozumienia i miłości dla siebie i Innych. Pokażemy też jak słuchać drugiej osoby tak, aby czuła się ona usłyszana. Będziemy przedstawiać Porozumienie bez Przemocy od podstaw.
→ Prowadzi: Monika Chochla | Warsztat po południu
Na warsztatach:
→ Prowadzi: Ks. Ryszard Stankiewicz | Warsztat po południu
W czasie warsztatów przyjrzymy się sobie w relacjach z samym sobą, z drugim człowiekiem i Bogiem, pod kątem trudności i kryzysów naszego umysłu i zamysłu wiary. Spróbujemy odnaleźć w naszym życiu różnice i części wspólne naszej psychiki i duchowości. Poszukamy także elementów dających światło i nadzieję w drodze wiary, nadziei i miłości w naszym życiu.
→Prowadzi: Magdalena Kleczyńska | Warsztat przed południem
Podczas warsztatu poruszymy temat miłości, przyjaźni i więzi rodzinnych. Dowiemy się co im służy i co je rozwija oraz co sprawia, że obumierają. Porozmawiamy o stylach przywiązania i odkryjemy nasz osobisty styl przywiązania. Zdefiniujemy podstawowe pojęcia i podyskutujemy o naszym doświadczeniu w budowaniu więzi. Poruszymy temat emocji w budowaniu i zacieśnianiu więzi. Dotkniemy obszaru naszej seksualności i tego jak można ją twórczo ukierunkować do tworzenia i rozwijania więzi z samym sobą i drugim człowiekiem.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak budować trwałe i szczęśliwe więzi z bliskimi, jak twórczo wykorzystać trudne emocje, aby łączyły a nie dzieliły, poznać swój wyjątkowy/ osobisty styl budowania więzi, to serdecznie Cię zapraszam do udziału!
Warsztat oparty jest na doświadczeniu w pracy terapeutycznej i doradczo-interwencyjnej oraz na psychologii więzi.
Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.
Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.
Zapewniamy Wam transport z Dworca Głównego PKP Olsztyn (uwaga: nie Olsztynek) w dniu przyjazdu i wyjazdu z Festiwalu.
W dniu przyjazdu na Festiwal Głębi: godziny odjazdów busa Pogłębiarki ze stacja paliw Circle K w Olsztynie - obok Dworca PKP/PKS Olsztyn Główny są zaplanowane o 16:30 i 19:00.
Również w dniu wyjazdu z Festiwalu Głębi: odjazd busa Pogłębiarki z ośrodka Wiatraki jest zaplanowany na 11:30.
Zachęcamy do zaplanowania przyjazdu/ odjazdu biorąc pod uwagę powyższe informacje.
Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.
Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.
Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca Głównego PKP Olsztyn, wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce zbiórki
w wyznaczonych powyżej godzinach. Z lotniska istnieją połączenia, jednak prosimy o wcześniejsze sprawdzenie.
Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na [email protected] lub [email protected]