logo festiwalu głębi

III TURNUS

06.07-13.07.2024

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samymi sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

III TURNUS: 06.07-13.07.2024

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Magdalena Lendasz

#PSYCHOLOGIA

Monika Myszka-Wieczerzak

#PSYCHOLOGIA
i Duchowość

Agata Gregorkiewicz

#CIAŁO

Maja Wyborska

#PSYCHOLOGIA I CIAŁO

Aleksandra Konieczna

#ciało

ks. Marcin Moks

#DUCHOWOŚĆ

Ks. Ryszard Stankiewicz

#Duchowość

br. Cordian Szwarc OFM

#DUCHOWOŚĆ

o. Piotr Wardawy OFMCap

#duchowość

o. Wojciech Drążek CMM

#DUCHOWOŚĆ

Paweł Cyrek

#Ciało

Renata Werpachowska

#PSYCHOLOGIA

Joanna Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Grzegorz Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Monika Guzewicz

#PSYCHOLOGIA i Duchowość

Dorota Szostek

#PSYCHOLOGIA i Ciało

Agnieszka Kozak

#PSYCHOLOGIA

Grzegorz Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Monika Guzewicz

#PSYCHOLOGIA i Duchowość

Dorota Szostek

#PSYCHOLOGIA i Ciało

Festiwalowe Warsztaty

Zapisy startują 15.05.2024

Szczegółowe informacje zostaną rozesłane z kilkudniowym wyprzedzeniem drogą mailową do osób, które potwierdziły swoje uczestnictwo w Festiwalu Głębi.
Potwierdzeniem udziału jest dokonanie wpłaty zaliczki lub całej kwoty za udział w Festiwalu. 

→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna

Jesteśmy duchową kreacją wyrażoną w fizycznym świecie. Nasze ciało jest fizycznym obliczem naszej duszy. Każde inne. Unikatowe. Bezwarunkowo piękne.

Pierwszą cześć warsztatu zadedykujemy budowaniu łączności z naszą dobrą i mądrą cielesnością. Będziemy pogłębiać uważne bycie w ciele oraz zdolność jego odczuwania. W drugiej kolejności wyruszymy w ruchowe poszukiwania czegoś, co moglibyśmy nazwać kreatywnymi zasobami naszej duszy. W ruchowym rezonansie będziemy dostrajać nasze ciała do tego co odczuwamy jako dobre i karmiące. Ruchem nadamy temu twórczej ekspresji. Tańcem pozostawimy ślad naszej duszy w przestrzeni. Skorzystamy między innymi z takich narzędzi jak praktyka świadomego ruchu, ćwiczenia z zakresu kreatywnej pracy z ciałem, improwizacja ruchowa oraz techniki oddechowe. Warsztat dedykowany jest każdemu Ciału, bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

→ Prowadzi: Paweł Cyrek

Podczas warsztatu stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której damy dojść do głosu naszemu ciału. Zatrzymamy się, aby doświadczyć miejsc, o których zapominamy na co dzień. Podążymy za intencją i muzyką. Uciśniemy stawy, aby uruchomić czucie głębokie. Zaktywujemy oddech, a praca w zespole da nam poczucie naszych granic i informacji jakie otrzymujemy od ciała w różnych sytuacjach świadomego uruchamiania go. 

→ Prowadzi: Magdalena Lendasz

Zapraszam wszystkich tych, którzy chcą się spotkać ze sobą i odkryć rozwojowy potencjał własnych emocji. Do tego spotkania skorzystamy z uczucia złości. Wspólnie spróbujemy zrozumieć skąd bierze się złość, porozmawiamy o jej różnych odsłonach i o funkcjach, jakie pełni w relacjach międzyludzkich. Przekonamy się, że złości nie ma co aż tak bardzo się bać. Odkryjemy korzyści, które przynosi konstruktywne przeżywanie tej emocji.

→ Prowadzi: Monika Myszka-Wieczerzak

Głębsze poznanie siebie to nie żaden egoizm, tylko droga do lepszej relacji z Bogiem i z innymi ludźmi. Gdy złapiesz bliski i autentyczny kontakt z samym sobą, masz szansę stać się swoim najlepszym przyjacielem, a to daje duuuużo satysfakcji, radości i wolności w budowaniu więzi ze Stwórcą oraz całym stworzeniem. Co gdyby tak zaufać swoim potrzebom, pragnieniom, tęsknotom? Co gdyby się im przyglądać bez lęku i posłuchać, o czym one tak naprawdę są? Może już najwyższa pora przyjrzeć się swojemu wewnętrznemu bogactwu, ukrytym pasjom, ciągotom, talentom, które zbierają kurz. Podczas warsztatu spróbujemy wyjść trochę z głowy i poddamy się delikatnej, ale znaczącej sile kreatywnego procesu, który pomoże nam wydobyć na światło dzienne te skarby. Wszak nasz Tata z Nieba to też Wielki Artysta! Będziemy tworzyć kolaże z wycinków z gazet. Zasmakujemy ożywczej praktyki pisania rozwojowego. Ruszymy w teren, żeby zaczerpnąć siły z uważnego obcowania z naturą. Wszystko w atmosferze wytchnienia, lekkości i letniej przygody. Serdecznie zapraszam wszystkie twórcze i wrażliwe dusze! 

→ Prowadzi: Renata Werpachowska

Nasz mózg jest naturalnie nastawiony na wyszukiwanie zagrożenia, dlatego z łatwością dostrzegamy trudności i przeszkody. Możemy jednak nauczyć się wyszukiwać szczęśliwe chwile, a przez to zmienić nawigację naszego mózgu. Okazuje się, że przy użyciu odpowiednich narzędzi staniemy się szczęśliwsi, a przez to bardziej kreatywni i ciekawi świata.

Zapraszam na warsztaty, gdzie nauczymy się praktyk, które dają poprawę samopoczucia i uczą jak budować trwale szczęśliwe życie.

Na warsztatach przyjrzymy się: koncepcji szczęścia Sonji Lyubomirsky. Podejmiemy refleksję nad subiektywnym postrzeganiem szczęścia. Zapoznamy się ze strategiami służącymi budowaniu szczęścia.

→ Prowadzą: Joanna Gnaś i Grzegorz Gnaś

Zapraszamy na spotkania, w których przyjrzymy się wybranej przez Was sytuacji, w której Wasz partner(ka) zachowuje się inaczej niż byście chcieli lub ma różne od Was zdanie. Zauważacie, że sprawia to pomiędzy Wami napięcie i że chcielibyście inaczej. Przy pomocy narzędzia „Spotkanie ku Porozumieniu” opartemu na Porozumieniu bez Przemocy (NVC) przyjrzymy się uczuciom i potrzebom stojącym po każdej stronie, co stworzy perspektywę do szukania nowego rozwiązania, które będzie sprzyjać Wam obojgu.

→ Prowadzą: Monika Guzewicz

Warsztaty z psychodramy, łączące pracę z ciałem, emocjami i duchem. Spróbujemy poprzez ruch dotrzeć do naszych napięć i emocji w ciele. Nauczymy się większej wrażliwości na siebie i historię życia zapisaną w ciele. Przyjrzymy się miejscom mocy i szczególnej siły w nas. W dramie jest mniej słów a w to miejsce mają szansę pojawić się gesty, symbole i ruch. Będzie również towarzyszyć nam obraz i dźwięk. Całość ma na celu integrowanie siebie w całość, by lepiej i szczęśliwiej żyć i uczyć się też modlić całym sobą. 

→ Prowadzi: Dorota Szostek

Na warsztatach będziemy wracać do kontaktu z samym sobą poprzez focusingowe skupienie na ciele. Focusing to metoda pracy z ciałem, ułatwiająca czucie siebie, nie tylko swoich emocji, ale całości wewnętrznego doświadczenia. Będziemy więc zatrzymywać się przy indywidualnych "wewnętrznych poruszeniach".

Podczas warsztatów będziemy uczyć się słuchać swojego ciała z otwartością, empatią, troską i akceptacją. Czasami wydaje się to trudne. Jak słuchać z akceptacją złości czy lęku. To właśnie z pełnego akceptacji przyjęcia tego co właśnie czujesz, płynie zmiana. Zmiana która może przybliżać do spójności ciała, emocji i ducha.
Na warsztatach będziemy pracować indywidualnie i w małych podgrupach, by towarzyszyć sobie nawzajem focusingowo. Zapraszam serdecznie!

→ Prowadzi: Maja Wyborska

Warsztaty będą okazją do poznania i doświadczenia na sobie metody Resonant Healing autorstwa Sarah Payton łączącej w sobie NVC i wiedzę z neurobiologii po to, by nasze układy nerwowe mogły nas lepiej wspierać w budowaniu relacji w zgodzie z nami.

Będziemy poznawać podstawy języka rezonowania przez pryzmat relacji, jakie macie z najbliższymi. 

Jeśli w warsztatach weźmiesz udział z mężem/żoną moc tych warsztatów będzie jeszcze większa, bo  dzięki temu zmiany będą mogły łatwiej zacząć się dziać w Twoim systemie rodzinnym. Jeśli jednak jesteś osobą samotną lub Twoja "druga połówka" wybierze być w tym czasie w innym miejscu - nie będzie to przeszkodą do tego, by czerpać z tych warsztatów również pełnymi garściami. 

Podczas warsztatów będziemy doświadczać, poznawać siebie samych po to, by zrozumieć jak działa nasz mózg i nasz układ nerwowy. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć siebie, a to klucz do tego, by zacząć rozumieć innych. Będziemy pracować z emocjami i nazywać to, co nie zawsze miało szansę być nazwane w waszych ważnych relacjach (obecnych lub przeszłych). Będzie to też okazja do zrozumienia, jak to, co wnosimy do relacji ze swojej rodziny pochodzenia wpływa na to jak budujemy relację i jak się komunikujemy. A to wszystko po to, by budować bezpieczną więź, która jest trampoliną do życia pełnią w zgodzie ze sobą i cudownym darem, jaki możemy dać naszym dzieciom.

Inaczej mówiąc te warsztaty będą okazją do pracy ze sobą, po to by w Waszych relacjach - obecnych bądź przyszłych - mogło być więcej zrozumienia, bezpieczeństwa, ciepła i miłości.

→ Prowadzi: ks. Marcin Moks

W czasie warsztatu pochylimy się nad swoim osobistym obrazem Boga. Spróbujemy zobaczyć ile w tych obrazach jest fałszywych przekonań. Wspólnie przyjrzymy się obrazom Boga w Piśmie Świętym. Pochylimy się także nad obrazem "Powrót syna marnotrawnego" autorstwa Rembrandta.

→ Prowadzi: ks. Ryszard Stankiewicz

Wiara jest relacją z Bogiem, a ta ma prowadzić do pełni życia i radości. W czasie warsztatu spróbujemy popatrzeć na swoje życie przez pryzmat  poszukiwania radości w wierze i naszej codzienności. Spróbujemy zobaczyć świat i siebie w sposób w jaki patrzy na nas Bóg oraz dostrzegać małe codzienne radości i smakować nasze życie codzienne jak i życie wiary.

→ Prowadzi: o. Piotr Wardawy

Dlaczego „obecności”?

Jesteśmy! Obecność jest największym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Zaistnieliśmy we wszechświecie. Staliśmy się obecni w czasie i przestrzeni. Nikogo takiego jak my jeszcze nie było i po nas nie będzie. Jedyni w swoim rodzaju. Każdy z nas ma wyjątkową i niepowtarzalną okazję, aby zaistnieć jeszcze pełniej –  żyć głębiej!

Po co „skupienie”?

Istniejemy, ale często jesteśmy nieobecni. Podejmujemy wiele inicjatyw, ale nie jesteśmy w nie zaangażowani. Tymczasem poprzez łagodne, pełne życzliwości i akceptacji skupienie uwagi na sobie: na ciele, uczuciach, myślach – na tym wszystkim, co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, nie zaś kimś innym – rzeczywiście się uobecniamy.

Focusing

Zajęcia prowadzę w oparciu o Focusing opracowany przez Eugene Gendlina. Focusing stanowi przystępną pomoc w powrocie do pierwotnej zdolności bycia „tu i teraz”. Wspiera w budowaniu dobrej relacji z własnym ciałem i bogatym światem uczuć. Pomaga rozwijać życie duchowe, ożywia modlitwę wewnętrzną i otwiera na doświadczenie czułej obecności Boga.

→ Prowadzi: o. Wojciech Drążek

Warsztaty „Modlitwy głębi” to najskuteczniejsza i najkrótsza droga do poznania modlitwy głębi w takim stopniu, by móc rozpocząć jej codzienną osobistą praktykę. Wprowadzenie zawiera 4 tematy: „Modlitwa jako relacja z Bogiem”; „Metoda modlitwy głębi”, „Myśli i użycie świętego słowa” oraz „Rozwój relacji z Bogiem” i jest międzynarodowym standardem nauczania modlitwy głębi proponowanym przez Contemplative Outreach czyli wspólnotę odpowiedzialną za przekaz tej metody na świecie zgodnie z duchem i wizją ojca Thomasa Keatinga. Oprócz prezentacji praktycznej strony modlitwy głębi w czasie warsztatów poznajemy też jej biblijne i teologiczne źródła, a także mamy możliwość poprzez pytania rozwiązywać ewentualne trudności. 

Modlitwa głębi to medytacyjna praktyka modlitwy w ciszy, która prowadzi do spotkania z Bogiem, do bezpośredniej bliskości z tą Ostateczną Rzeczywistością Miłości bez użycia słów, myśli, uczuć czy innych sposobów. Przestrzenią spotkania jest cisza, drogą spotkania jest moja własna obecność świadoma Nieskończonej Obecności. Modlitwa głębi czerpie z kontemplacyjnego i mistycznego dziedzictwa w tradycji chrześcijańskiej, a wiele elementów tej metody ma swoje źródło w klasycznym dziele mistycznym z XIV w. – „Chmura niewiedzy”. Powrót do mistycznego wymiaru chrześcijaństwa, który tak wyraźnie widzimy współcześnie, jest znakiem czasu, na który Ruch Odnowy Kontemplacyjnej (Contemplative Outreach) stara się aktywnie odpowiadać.

→ Prowadzi: br. Cordian Szwarc

Zapraszam Cię na warsztat, na którym porozmawiamy o tym jak żyć uważnie! Czy segregacja śmieci albo ograniczanie zakupów może nam w tym pomóc czy raczej zaszkodzi?

 

Relacja ze Stwórcą jest odzwierciedleniem relacji z sobą samym, z drugim człowiekiem i ze światem. Podczas warsztatu ekologicznego pogłębimy ten temat i zastanowimy się nad tym:

 

    ⁃    co ma wspólnego chrześcijaństwo z ekologią?

    ⁃    czy moje ciało to mój wybór?

    ⁃    czym jest dziś asceza w XXI wieku?

    ⁃    dlaczego płacimy za-kupy?

    ⁃    czy mniej znaczy więcej?

    ⁃    czy chrześcijanin może być wege?

    ⁃    co miał na myśli Benedykt XVI gdy mówił, że każdy zakup jest czynem moralnym?

    ⁃    jak żyć holistycznie i wyciszać się w czasach wszechobecnego chaosu?

 

Formuła spotkania konferencyjno-warsztatowa. Zapraszam Cię do współtworzenia naszego spotkania!

PLAN III TURNUSU

Dojazd na III tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Zapewniamy Wam transport z Dworca PKP Olsztynek (uwaga: inaczej niż w poprzednich latach, nie będzie busa z Olsztyna!) w dniu przyjazdu i wyjazdu z Festiwalu. 

W dniu przyjazdu na Festiwal Głębi: godziny odjazdów busa Pogłębiarki i dokładne miejsce zbiórki będą podane w późniejszym terminie.

Również w dniu wyjazdu z Festiwalu Głębi: czas odjazdu busa Pogłębiarki z ośrodka Wiatraki będzie podany w późniejszym terminie.

Zachęcamy do zaplanowania przyjazdu/ odjazdu biorąc pod uwagę powyższe informacje

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca PKP Olsztynek (uwaga: inaczej niż w poprzednich latach, nie będzie busa z Olsztyna!), wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce zbiórki

w wyznaczonych powyżej godzinach. Z lotniska istnieją połączenia, jednak prosimy o wcześniejsze sprawdzenie. 

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2024!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]