logo festiwalu głębi

III TURNUS

12.07-19.07.2025

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samymi sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

III TURNUS: 12.07-19.07.2025

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Zapisy na warsztaty w maju 2025
Gabriela Klusek

Gabriela Klusek

#CIAŁO

Aleksandra Salej

Aleksandra Salej

#CIAŁO

o. Maciej Biskup OP

o. Maciej Biskup OP

#Duch

Tomasz Przybylski

Tomasz Przybylski

#CIAŁO

s. Zuzanna Głasek

s. Zuzanna Głasek

#Duch

Alicja Owczarek

Alicja Owczarek

#PSYCHIKA

o. Brunon Koniecko OSB

o. Brunon Koniecko OSB

#Duch

Marta Abramczyk

Marta Abramczyk

#młodzież

Arek Nalej

Arek Nalej

#Duch

o. Mateusz Paluch OP

o. Mateusz Paluch OP

#Duch

Maja Wyborska

Maja Wyborska

#PSYCHIKA

Agnieszka Zaborowska

Agnieszka Zaborowska

#psychika

Anna Ałaj

Anna Ałaj

#ciało

Urszula Dąbrowska

Urszula Dąbrowska

#PSYCHIKAi CIAŁO

o. Rafał <br>Huzarski SJ

o. Rafał
Huzarski SJ

#Duch

Aleksandra Konieczna

Aleksandra Konieczna

#CIAŁO

br. Adam Zwierz

br. Adam Zwierz

#duch

Festiwalowe Warsztaty

Link do zapisów został wysłany e-mailem do osób, które potwierdziły uczestnictwo wpłatą zaliczki lub całej kwoty za udział w Festiwalu.

Ważna informacja:
 Zapraszamy Cię do udziału w jednej, wybranej przez Ciebie, stałej grupie warsztatowej. Każde spotkanie warsztatowe będzie trwać 2 godziny. W ramach kameralnej grupy będziesz eksplorować interesujący Cię temat, zdobędziesz rzetelną wiedzę i nowe umiejętności. Jak mawiał św. Ignacy: „Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę.”

→ Prowadzi: Gabriela Klusek

Podczas warsztatu będziemy praktykować uważność na swoje ciało, to co ono do nas mówi i w jaki sposób komunikuje się z nami.
Każde spotkanie będzie pogłębieniem poprzedniego, a prowadzić nas będą wibracje neurogeniczne, czyli fizjologiczny mechanizm, w który wyposażony jest każdy ssak.
Dzięki wibracjom odzyskujemy czucie ciała i świadomość jego potrzeb, a uważna współpraca z tym mechanizmem pomaga obniżać napięcie w ciele i ból z tym związany oraz uwalnia kumulowane w ciele emocje. Niweluje skutki stresu, poprawia sen, zwiększa „pojemność” układu nerwowego na sytuacje stresowe.
Zapraszam więc na doświadczenie uważnych wibracji i ulgi, którą ze sobą niosą.

Przeciwwskazania do stosowania metody:
– ciąża (z ostrożności)
– świeże urazy i blizny
– padaczka
– rozrusznik serca
– nieuregulowane nadciśnienie
– przyjmowanie leków psychotropowych w przebiegu ciężkich schorzeń psychiatrycznych (głęboka depresja, schizofrenia).

Na zajęciach pomocny będzie swobodny strój, wygodne buty, mata do ćwiczeń, koc.

→ Prowadzi: Tomasz Przybylski

Radość – element rzeczywistości, dzięki któremu doświadczamy, że żyjemy. Radość jest też tą częścią, którą jak się okazuje, można też wzbudzać poprzez odpowiednie kształtowanie wewnętrznej postawy za pomocą ćwiczeń fizycznych. Warsztat ma na celu ukazanie jak można transformować samego siebie za pomocą technik improwizacji teatralnej, tzw. impro, aby wprowadzać nas w szeroko rozumianą przestrzeń, w której dużo łatwiej doświadczać radości, samoakceptacji oraz otwartości na niespodziewane aspekty życia.
Głównym narzędziem, którym będziemy się posługiwać w tej pracy jest nasze ciało. Skupimy się na ćwiczeniu podstawowych zasad improwizacji teatralnej, między innymi akceptacje i świadomość w byciu tu i teraz, w stawaniu się bardziej obecnym w scenie, tak aby lepiej słuchać i być ze sobą, i jak dawać sobie prawo do błędu korzystając z jego niesamowitej mocy.
Wykorzystamy metodę aktorską w której będziemy wracać z udawania do swojej naturalności, tak aby być autentycznym w rolach, które przyjmujemy nie tylko na scenie ale i w życiu.

Na warsztat zalecany jest wygodny strój, w którym możemy się swobodnie poruszać. Nie przewidziano intensywnych ćwiczeń ruchowych, ale warto będzie zadbać o dobre nawodnienie podczas zajęć.

→ Prowadzi: Aleksandra Salej

Powrót do ciała jest drogą do serca.

Gdziekolwiek jesteś, zatrzymaj się. Obudź swoje ciało, w którym jest życie. W zaufaniu idź drogą, którą wyznacza Twoje serce.

Zapraszam Cię na warsztat, w którym będziemy doświadczać ciało w sposób uważny, czuły, takie jakim jest w danym momencie. Wykorzystując elementy tańca współczesnego oraz ćwiczeń Pilates wzmocnimy, rozciągniemy i ożywimy swoje ciało.

Naszą inspiracją do ruchu będzie życie- jego kolory, kształty, wrażenia, obrazy i ogarniający w każdym istnieniu ruch.
Poprzez świadomą pracę z ciałem, wyruszymy w drogę do spotkania siebie w postawie ufności i wdzięczności.

→ Prowadzi: Urszula Dąbrowska

Jest z Tobą. Jest Tobą. Twoje ciało towarzyszy Ci przez całe życie. Ale nie zawsze o nim pamiętasz. Czasem wręcz zaniedbujesz, ignorujesz, umęczasz. Jednocześnie ludzkie ciało (Twoje ciało też!) jest prawdziwym cudem. Ma swoją przyrodzoną nieskończoną wartość. Jest piękne, silne i mądre. Możemy z tego czerpać. Możemy w naszym ciele czuć się jak w domu.
Na warsztatach wspólnie poszukamy sposobów bycia w ciele, które pozwalają wracać do dobrostanu. Popatrzymy na zasoby ciała i jego mocne strony. Na to jak nam służy i jak my możemy je w tym wspierać. Odkryjemy nowe dobre praktyki. Umocnimy to, co już dobrze działa. Spróbujemy w naszych ciałach znaleźć źródła siły, przyjemności, regeneracji i bezpieczeństwa.
Będziemy rozwijać czucie ciała (interocepcję), oddychać, ruszać się, tańczyć, doświadczać zmysłami. Będziemy też rozmawiać, pracować w parach, grupach i dyskutować na forum.

→ Prowadzi: Alicja Owczarek

W świecie pełnym zadań, oczekiwań i presji łatwo stracić kontakt ze sobą. Codzienny „kołowrotek” oddala nas od równowagi, dobrostanu i tego, co naprawdę ważne. Warsztaty „Powrót do siebie” powstały, by pomóc Ci odnaleźć autentyczność i wewnętrzną siłę, która pozwala żyć w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebmi.

Podczas tej podróży towarzyszyć nam będzie podejście Porozumienia bez Przemocy (NVC), które wspiera budowanie głębokiego kontaktu z własnym „ja” , ale również z innymi.

Co zyskasz?
– Głębsze zrozumienie siebie i swoich potrzeb.
– Narzędzia do uwalniania się od presji i oczekiwań.
– Więcej spokoju i autentyczności w codziennym życiu.

Dla kogo są te warsztaty?
Dla osób, które:
– czują, że żyją pod presją oczekiwań – swoich lub cudzych,
– pragną rozwijać samoświadomość i autentyczność,
– chcą przekształcić nieprzyjemny wewnętrzny głos na wsparcie, które płynie z wewnątrz,
– szukają narzędzi do budowania głębszych, bardziej świadomych relacji, zarówno z sobą, jak i z innymi.

→ Prowadzi: o. Maciej Biskup OP

W trakcie warsztatów, wychodząc od medytacji nad konkretnymi fragmentami z Ewangelii, chciałbym towarzyszyć uczestnikom w szukaniu dróg do czy kontynuowania procesu uważnego bycia przy sobie samym, przy swoim życiu, przeżyciach, emocjach – w kontekście wiary i duchowości. Warsztaty zakładają dzielenie w parach (ewentualnie w małych grupkach).

→ Prowadzi: o. Mateusz Paluch

Droga do kontemplacji prowadzi przez poznanie. Przez całą wieczność będziemy w zachwycie wpatrywać się w Boga i poznawać Jego niewyczerpane bogactwo i niezgłębioną istotę. „To jest życie wieczne, aby znali Ciebie” – napisał św. Jan (por. J 17,3).

Tego typu poznanie to coś więcej niż wiedza czy myślenie. To nawet więcej niż miłość. Miłość ma w sobie coś z tęsknoty za umiłowanym. W poznaniu już posiadamy Tego, którego kontemplujemy. To śmiała teza. Taką duchową drogą szedł św. Tomasz z Akwinu. W taką drogę zapraszam Was.

Przez cztery dni – poprzez ciszę, Słowo Boże, pracę w grupach i święte teksty duchowych mistrzów – będziemy próbowali poznać Niepoznawalnego, dostrzec Niewidzialnego. Podczas warsztatów opowiem o dominikańskiej duchowości i dam narzędzia jak z niej korzystać.

Na nasze szczęście kontemplacja – jak każda modlitwa – to łaska, a skoro tak, to nie wiem co nas czeka. Z pewnością jednak poszerzymy nasze duchowe horyzonty, a lepiej poznając Jego, zrobimy krok w stronę samych siebie.

→ Prowadzi: Marta Abramczyk

Być może kiedyś zadałeś to pytanie, kiedy byłeś wywołany do odpowiedzi w szkole. Mi marzy się to pytanie usłyszeć, kiedy Ty, kochany uczestniku warsztatów, dowiesz się, jak bardzo jesteś obdarowany, jak pięknie stworzony i do jak wielkich dzieł przeznaczony. Tak, właśnie Ty! Chcę, żebyś się zarumienił i pomyślał: „To serio o mnie?!”. Moim celem jest, abyś poczuł się doceniony i odkrył, jak wielki potencjał w Tobie tkwi.
A co konkretnie się wydarzy?
Podczas warsztatów:
Poznasz siebie lepiej – zrozumiesz swoje cechy osobowości i jaką wartość wnosisz w ten świat.
Odkryjesz talenty, które mogły Ci umknąć – może odkryjesz, że masz w sobie coś, czego wcześniej zupełnie nie dostrzegałeś?
Stworzysz własną mapę marzeń – zabierzesz ją ze sobą, żeby na co dzień inspirowała Cię do działania.
Zaplanujesz konkretną drogę do realizacji swoich celów, „do siebie”.

A jeśli w trakcie warsztatów poczujesz, że potrzebujesz więcej – nie martw się! Będę dostępna dla Ciebie żeby porozmawiać w wolnym czasie i wierz mi: użyję wszystkich znanych mi umiejętności, żeby wydobyć złoto, którym jesteś.
Jestem przekonana, że to będzie świetny czas, w którym poznasz lepiej siebie i innych młodych uczestników Festiwalu. Relacje budowane w atmosferze głębokich rozmów często pozostają z nami na lata!

Warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku 13-18 lat.

Do zobaczenia na warsztatach! Czekam na Ciebie!

→ Prowadzi: Anna Ałaj

Jesteś Dziełem Sztuki. Zrodziłaś/ łeś się z zamysłu, dobroci i nieskończonej kreatywności Boga. Czy umiesz sobie wyobrazić Jego pasję, ekscytację i radość, która towarzyszyła temu aktowi tworzenia? Czy wiesz, że kreatywność to immanentna część Ciebie, Boży dar złożony w Tobie i jednocześnie zadanie? Być kreatywnym, to żyć żywym, pulsującym życiem, które płynie z natchnienia Boga.

Podczas warsztatów “Kreatywność w codzienności” będziemy wsłuchiwać się w te natchnienia, a także stymulować, inspirować nasze ciała, umysły i wyobraźnię do twórczego życia na co dzień. Ta twórczość może przejawiać się zarówno w dziełach sztuki jak i przełamywaniu schematów myślenia i działania, czy twórczym rozwiązywaniu problemów. 

Warsztaty opierają się na różnorodnych narzędziach z dziedziny arteterapii rozwojowej, terapii tańcem i ruchem, improwizacji ruchowej i teatralnej, dramy, choreoterapii i mindfulness. Podczas naszych spotkań będziemy rozwijać się, wyrażać się i przyglądać się sobie  poprzez ruch, gest, dźwięk, słowo, taniec, ruchowe i wizualne metafory i symbole, rysunek oraz instalację artystyczną. To, w jakich proporcjach będziemy korzystać z tych narzędzi, zależy od grupy, jednak ważnym komponentem jest praca z ciałem i ruchem.

Zajęcia ułatwiają uczestnikom dostęp do własnych zasobów i mocnych stron, do potrzeb i pragnień, a jednocześnie stymulują do zaangażowania się w indywidualny proces własnego rozwoju. Pomagają też w integracji sfery psychicznej, fizycznej i duchowej w otwieraniu się na nowe, a jednocześnie zbliżaniu się do samego siebie. Są zaproszeniem do rozwijania pasji codzienności.

→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna

Warsztat zadedykowany poczuciu naszego ciała jako własnej przestrzeni życiowej. W relacji z otaczającą nas naturą oraz jako integralna jej część. W poszukiwaniu harmonii życia, które płynie wewnątrz i na zewnątrz nas.

Celem warsztatu jest:
✨Przywrócenie i wzmocnienie stanu równowagi.
✨Pobudzenie żywotności oraz kreatywnych zasobów naszych ciał.
✨Pogłębienie samoświadomości.
✨Otwarcie na nowe doświadczenia oraz zaktywizowanie do działania.
✨Zwiększenie kontaktu z własnymi potrzebami, jak również zasobami.
✨Wsparcie budowania relacji z samym sobą oraz szeroko rozumianym otoczeniem.

W trakcie warsztatu:
✨Eksplorujemy różne jakości ruchowe, dynamiki ze oraz formy ułożenia ciała w przestrzeni;
✨Korzystamy z ćwiczeń z zakresu kreatywnej pracy z ciałem;
✨Pogłębiamy zdolność naszego zmysłowego odczuwania;
✨Uczymy się podążać za ciekawością i radością ciała w ruchu
✨TAŃCZYMY!!!😊
✨Odpuszczamy i odpoczywamy.

Warsztat dedykowany jest każdemu ciału bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe.
Warto zwrócić uwagę aby strój w trakcie zajęć był wygodny i nie krępujący ruchów

→ Prowadzi: Maja Wyborska

Warsztaty, które zaproszą do podróży ku ciepłej relacji ze sobą, po to by łatwiej było budować zdrowe relacje z innymi.

– jeśli towarzyszy ci głos krytyka wewnętrznego
– jeśli masz czasem dość siebie
– jeśli zdarza ci się wierzyć, że coś jest z Tobą nie tak, bo jesteś zbyt/za mało…(pracowity/inteligentny/ lubiany/ itd…
– jeśli towarzyszy ci syndrom oszusta
– jeśli twoje poczucie własnej wartości kuleje

to warsztaty z Mają pozwolą ci zrozumieć lepiej siebie i znaleźć drogę do spokoju i zaufania sobie i Bogu.

Warsztaty będą opierać się na neurobiologii, Porozumieniu bez Przemocy i języku rezonowania (Resonant Healing).

→ Prowadzi: Agnieszka Zaborowska

Focusing to droga do siebie.
Zapraszam Cię do zatrzymania. Zatrzymania, które będzie punktem wyjścia.
Z akceptacją i życzliwością będziesz mogła/mógł potowarzyszyć swoim wewnętrznym odczuciom.
Kolejne kroki będą prowadziły Cię do osadzonego bycia przy sobie.
Osoby praktykujące focusing często zauważają większy spokój, zrozumienie siebie, pewnego rodzaju świeżość w kontakcie ze sobą.
Wsłuchując się w mądrość ciała, stajemy się bardziej Obecni, na głębszym sposobie zrozumienia.
Ten mocno intuicyjny proces jako pierwszy opisał Eugene Gendlin (1926-2017), nazwał go focusingiem – szczególnym rodzajem skupienia i uważności. O tym będzie ten warsztat.

→ Prowadzi: o. Brunon Koniecko

W czasie warsztatów z duchowości przyjrzymy się godności człowieka – kim on jest, jak patrzy na człowieka antropologia katolicka. Dotkniemy także zagadnienia relacji z Bogiem, jej rozwoju oraz modlitwy (w tym wprowadzenie do modlitwy Jezusowej).

→ Prowadzi: s. Zuzanna Głasek

Warsztat ma na celu przybliżyć samego siebie do przeżywania życia bardziej świadomie i ze zgodą na nie: odkryć na nowo wartość osobistych decyzji i Słowo w oparciu o które podejmuję wybory, dowiedzieć się jak zadbać o swoje granice i strzec tego, co ważne – przede wszystkim więzi, które tworzę.

→ Prowadzi: Arek Nalej

POWRÓT DO ŚRODKA – przestrzeń do odkrycia modlitwy głębi, kontemplacyjnej drogi do wewnętrznego wyciszenia i spotkania z Bogiem.

Warsztaty oparte są na metodzie modlitwy głębi według o. Thomasa Keatinga, czerpiącej z wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej kontemplacji. Uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się praktycznej modlitwy prowadzącej do środka, przez medytacje, ćwiczenia uważności, modlitwę w ciszy oraz konferencje wprowadzające, które pomogą pogłębić duchowe doświadczenie.

To szansa nie tylko na pogłębienie życia duchowego, ale również na przemianę codzienności, poprzez otwarcie się na wewnętrzną ciszę i obecność Boga.

Jeśli masz poduszkę medytacyjną lub stołeczek modlitewny, możesz zabrać go ze sobą, aby zapewnić sobie większy komfort podczas modlitwy.

Dołącz i wróć do środka!

→ Prowadzi: br. Adam Zwierz

Zapraszam w podróż: na dno, do głębi, uciekając i wracając.
Spróbujemy razem wspierać się w tej drodze. Może kilka kroków uda Nam się zrobić. Bo ponoć droga ważniejsza niż cel.

PLAN III TURNUSU

Dojazd na III tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Uprzejmie informujemy, że w dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.


Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca PKP Olsztynek wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce. W dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.

Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

 

Ważne: Nie zapewniamy transportu z Szyman, ani z Olsztyna.

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2025!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]