logo festiwalu głębi

III TURNUS

06.07-13.07.2024

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samymi sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

III TURNUS: 06.07-13.07.2024

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Magdalena Lendasz

#PSYCHOLOGIA

Monika Myszka-Wieczerzak

#PSYCHOLOGIA
i Duchowość

Agata Gregorkiewicz

#CIAŁO

Agnieszka Kozak

#PSYCHOLOGIA

Aleksandra Konieczna

#ciało

ks. Marcin Moks

#DUCHOWOŚĆ

Ks. Ryszard Stankiewicz

#Duchowość

br. Cordian Szwarc OFM

#DUCHOWOŚĆ

o. Piotr Wardawy OFMCap

#duchowość

o. Wojciech Drążek CMM

#DUCHOWOŚĆ

Paweł Cyrek

#Ciało

Renata Werpachowska

#PSYCHOLOGIA

Joanna Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Grzegorz Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Monika Guzewicz

#PSYCHOLOGIA i Duchowość

Dorota Szostek

#PSYCHOLOGIA i Ciało

Maja Wyborska

#PSYCHOLOGIA I CIAŁO

Grzegorz Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Monika Guzewicz

#PSYCHOLOGIA i Duchowość

Dorota Szostek

#PSYCHOLOGIA i Ciało

Festiwalowe Warsztaty

→ Prowadzi: Michał Tlałka

Warsztat skierowany tylko dla mężczyzn

Trening jako sposób wypracowywania dyscypliny – jednej z najważniejszych umiejętności chrześcijanina. „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny" [Łk 16, 10].

Podczas warsztatu skupimy się głównie na sile fizycznej, która jest jednym z elementów męskości. Pokaże Wam jak przez ćwiczenia można rozwinąć swój charakter oraz uwrażliwić się duchowo. Przekażę Wam mnóstwo narzędzi z których będziecie mogli korzystać na co dzień, by się usprawnić, zwiększyć świadomość oraz poznać siebie samego poprzez ciało. Będziemy korzystać z masy własnego ciała, by się wzmocnić i zbudować sylwetkę. Zobaczycie, że rozciąganie jest równie ważne jak siła, w zasadzie będziemy się rozciągać siłowo oraz budować siłę na rozciągnięciu. Zbudujemy zespół facetów, w którym będziemy współpracować oraz rywalizować. Zapraszam wszystkich do zgłębienia tematu ciała i męskości.

→ Prowadzą: Patrycja Lenart i Ula Dąbrowska

 

Zapraszamy na warsztaty edukacyjno-rozwojowe prowadzone przez duet LavaLava (Patrycja Lenart i Ula Dąbrowska). Omówimy i przećwiczymy prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną emocję w życiu człowieka: złość. A także wszystkie jej „siostry i kuzynki”: gniew, irytację, niecierpliwość i furię. Poznamy ewolucyjny sens przeżywania takich uczuć. Zastanowimy się, jak one działają w mózgu i ciele. Dowiemy się, co złość nam mówi o nas i świecie dookoła. Popatrzymy, co dzieje się w nas, kiedy odczuwamy złość (i kiedy ją blokujemy!). Będziemy pracować w ruchu, na siedząco, w pojedynkę i w grupie. 

 

 

→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna

 

Jakie to ciało?

 

Czujące. Świadome swojej i Bożej obecności. Szukające kontaktu ze złożonym w nim potencjałem, aby móc spełniać sens swojego istnienia. To ciało w radości służenia. Stworzone z Bożej kreatywności i do kreatywności. Rezonujące Miłością, a przez to głoszące Boga samą swoją obecnością w świecie.

 

W trakcie warsztatu „CIAŁO w OBECNOŚCI ” będziemy eksplorować stan naszej fizycznej, mentalnej oraz duchowej obecności poprzez ciało będące w ruchu. Będziemy pogłębiać uważne bycie w ciele oraz zdolność jego odczuwania. Zadbamy o równowagę pomiędzy stanem ciała, ducha i umysłu oraz wzmocnimy jedność tych trzech. 

 

Skorzystamy z takich narzędzi jak: taniec, praktyka świadomego ruchu, ćwiczenia z zakresu kreatywnej pracy z ciałem, improwizacja ruchowa oraz techniki oddechowe.

 

Serdecznie zapraszam do uwzględnienia sfery cielesnej w swej praktyce duchowej i uczestnictwa w warsztacie. Wspólnie wyruszymy w drogę, którą wyznaczy ciało.

→ Prowadzą: Marta i Piotr Jakubczykowie

To warsztat, na którym pary będą doświadczać jak mowa niewerbalna oraz kontakt z ciałem mogą przyczynić się do budowania bliskości, poprawienia jakości relacji i komunikacji między partnerami. Komunikaty płynące z ciała nieraz ułatwiają wyrażenie tego, co czasem trudno jest ująć w słowa. Będziemy uczyć się jak uruchamiać potencjał płynący z kontaktu fizycznego, muzyki, ruchu i tańca. Będziemy ożywiać, eksplorować i doświadczać. Zapraszamy.

→ Prowadzi: o. Dariusz Piórkowski SJ

Pismo Święte to mała biblioteka z wieloma książkami, które różnią się między sobą. I dlatego można się w niej pogubić. Bo pełno w niej sprzeczności, z którymi czasem nie wiemy co zrobić. A jednak wszystkie księgi mówią w pewnym sensie o tym samym. I nie jest to dzieło dla naukowców, teologów i egzegetów. To księga dla każdego. Przez to bosko-ludzkie przedsięwzięcie powstające kilkaset lat Bóg mówi do nas coś ważnego o sobie, o nas i o świecie. Jedyne czego potrzeba, to zdobycie podstawowych narzędzi i metod, aby przez karty Pisma usłyszeć, co rzeczywiście Bóg chce nam powiedzieć tu i teraz. Czytając Biblię, trzeba także rozeznawać.

Podczas warsztatów spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania, jak podczas czytania Biblii odróżnić to, co pochodzi od człowieka od tego, co jest w niej z Boga? Czy wszystko w Biblii jest równie ważne? Co począć z jej „mrocznymi stronami”? Jakie kryteria stosować, aby nie popaść w fundamentalizm lub „walkę na cytaty”? Czy można ją czytać na chybił trafił? Po co nam Stary Testament, skoro jesteśmy chrześcijanami? Zajrzymy wspólnie do wybranych fragmentów, będą dzielenia, praca własna nad tekstem i dyskusje.

→ Prowadzi: ks. Przemysław Sawa

 

Zajęcia dotyczyć będę tego, co jest fundamentalne dla chrześcijaństwa w zakresie wiary, doktryny, duchowości i moralności. Zostaną omówione najważniejsze prawdy wiary, ich uzasadnienie oraz wyzwania, które przed Kościołem stawia współczesność. Warsztat będzie składał się z wprowadzenia w temat, dyskusji i sformułowanie wniosków. Będzie też możliwość zadawania pytań na każdy interesujący temat dotyczący teologii, wiary, Kościoła, duchowości. Celem warsztatu jest wzmocnienie uczestników w rozumieniu chrześcijaństwa, zgodnie z zasadą wiara poszukuje zrozumienia.

→ Prowadzi: o. Wojciech Drążek

 

Modlitwa głębi to medytacyjna praktyka modlitwy w ciszy, która prowadzi do spotkania z Bogiem, do bezpośredniej bliskości z tą Ostateczną Rzeczywistością Miłości bez użycia słów, myśli, uczuć czy innych sposobów. Przestrzenią spotkania jest cisza, drogą spotkania jest moja własna obecność świadoma Nieskończonej Obecności. Modlitwa głębi czerpie z kontemplacyjnego i mistycznego dziedzictwa w tradycji chrześcijańskiej, a wiele elementów tej metody ma swoje źródło w klasycznym dziele mistycznym z XIV w. – „Chmura niewiedzy”. Powrót do mistycznego wymiaru chrześcijaństwa, który tak wyraźnie widzimy współcześnie, jest znakiem czasu, na który Ruch Odnowy Kontemplacyjnej (Contemplative Outreach) stara się aktywnie odpowiadać. 

Warsztaty „Wprowadzenie do modlitwy głębi” to najskuteczniejsza i najkrótsza droga do poznania modlitwy głębi w takim stopniu, by móc rozpocząć jej codzienną osobistą praktykę. Wprowadzenie zawiera 4 tematy: „Modlitwa jako relacja z Bogiem”; „Metoda modlitwy głębi”, „Myśli i użycie świętego słowa” oraz „Rozwój relacji z Bogiem” i jest międzynarodowym standardem nauczania modlitwy głębi proponowanym przez Contemplative Outreach czyli wspólnotę odpowiedzialną za przekaz tej metody na świecie zgodnie z duchem i wizją ojca Thomasa Keatinga. Oprócz prezentacji praktycznej strony modlitwy głębi w czasie warsztatów poznajemy też jej biblijne i teologiczne źródła, a także mamy możliwość poprzez pytania rozwiązywać ewentualne trudności. 

→ Prowadzi: o. Roman Groszewski

 

Warsztat będzie wprowadzeniem w modlitwę kontemplacyjną w praktyce. W ramach warsztatu zaplanowane są proste ćwiczenia z ciała z elementami jogi (w miarę możliwości proszę o własne karimaty i wygodne, najlepiej luźne, ubrania sportowe). Podczas warsztatu wykonywać też będziemy ćwiczenia z oddychania oraz poznamy podstawy modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli masz swoją poduszkę do medytacji lub klęcznik, weź – przyda się. Osoby chętne zachęcam by w ramach warsztatu podjęły jakiś rodzaj postu (np. powstrzymanie się od cukru, alkoholu lub mięsa, z zaleceniem postu przerywanego - jedzenia tylko w określonym oknie czasowym).  W warsztacie mogą brać udział osoby zarówno bez doświadczenia w modlitwie kontemplacyjnej, jak i osoby z doświadczeniem tej formy modlitwy.

→ Prowadzi: Anna Weigl

 

Warsztat omówi sposoby w jakie mówi do nas Bóg. Jak odróżniać kiedy to On mówi, kiedy to są nasze myśli, a kiedy diabelskie podszepty? Czym jest proroctwo, jak je interpretować, kiedy, komu i jak je przekazywać? Czy Bóg mówi przez sny - jeśli tak to jak je zrozumieć?

→Prowadzi: Joanna Mazurek

 

„Słuchanie jest pierwszym aktem miłości. Jak ktoś słucha, tak też kocha”. [ks. Krzysztof Grzywocz]

Potrzeba bycia zrozumianym i wysłuchanym jest jedną z ludzkich uniwersalnych potrzeb, o których pisze Marshall B. Rosenberg- twórca Porozumienia bez Przemocy.

Słuchanie jest początkiem komunikacji, drogą do kontaktu, niezbędnym elementem budowania samoświadomości oraz relacji z innymi i Bogiem. On sam mówi do swojego ludu: Shema, czyli słuchaj. 

Słuchanie to sztuka, której warto się uczyć. Jak mówi ks. Grzywocz „można ukończyć wiele kursów komunikacji i nadal ranić innych nieumiejętnością słuchania”. 
Nieraz wystarczy czegoś się oduczyć, by usłyszeć to, co naprawdę istotne, schowane za raniącymi słowami, trudnymi emocjami, ścianą milczenia, osądami czy krytyką.   

Na warsztacie poznamy, poćwiczymy i posmakujemy różnych narzędzi i postaw, dzięki którym będziemy mogli z empatią słuchać:

  • -siebie samego (także w chwilach, gdy dopadają nas nieprzyjemne uczucia),
  • -swoich bliźnich, z którymi chcemy mieć satysfakcjonujące relacje, 
  • -swojego „krytyka wewnętrznego” (tak, jego też można empatycznie wysłuchać, serio!),
  • -swoich „krytyków zewnętrznych” wraz z ich komunikatami, które aż „kłują w uszy”, 

Warsztat inspirowany jest ideą Porozumieniem bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga oraz nauczaniem ks. Krzysztofa Grzywocza  (materiały Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie).

→ Prowadzą: Beata i Piotr Hołtyń

 

Zapraszamy na warsztaty, po których (mamy nadzieję) zrozumiesz i polubisz/pokochasz siebie bardziej.

Przyjrzymy się temu, dlaczego w życiu czasami robimy rzeczy których żałujemy i jak robić ich mniej;  czego w życiu naprawdę chcemy (i jak to osiągać); zerkniemy dlaczego czasami dokonujemy niezrozumiałych dla nas wyborów, co za tym stoi i jak dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, a także temu - jak mówić, aby być słuchanym i mieć w relacjach więcej zrozumienia i miłości dla siebie i Innych. Pokażemy też jak słuchać drugiej osoby tak, aby czuła się ona usłyszana. Będziemy przedstawiać Porozumienie bez Przemocy od podstaw.

 

→ Prowadzi: Monika Chochla

Na warsztatach:

 • -przyjrzymy się, czym jest wstyd i jak go rozpoznać,
 • -poznasz trzy fakty o wstydzie, które pozwalają trochę rozbroić tę trudną i nieprzyjemną emocję,
 • -zyskasz okazję do refleksji nad swoimi strategiami radzenia sobie ze wstydem - czyli lękiem przed odrzuceniem, który każdemu/ każdej z nas towarzyszy,
 • -zastanowisz się, czyich ocen obawiasz się najbardziej,
 • -doświadczysz nieco łagodniejszego myślenia o sobie i dodawania sobie
  otuchy w momentach bycia na arenie i mierzenia się z wyzwaniami,
 • -zobaczysz, jak wstyd wpływa na Twoją relację z Bogiem i jak oddziela od Jego miłosierdzia.

→ Prowadzi: Ks. Ryszard Stankiewicz

 

W czasie warsztatów przyjrzymy się sobie w relacjach z samym sobą, z drugim człowiekiem i Bogiem, pod kątem trudności i kryzysów naszego umysłu i zamysłu wiary. Spróbujemy odnaleźć w naszym życiu różnice i części wspólne naszej psychiki i duchowości. Poszukamy także elementów dających światło i nadzieję w drodze wiary, nadziei i miłości w naszym życiu. 

 

PLAN III TURNUSU

Dojazd na III tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Zapewniamy Wam transport z Dworca Głównego PKP Olsztyn (uwaga: nie Olsztynek) w dniu przyjazdu i wyjazdu z Festiwalu. 

W dniu przyjazdu na Festiwal Głębi: godziny odjazdów busa Pogłębiarki ze stacja paliw Circle K w Olsztynie - obok Dworca PKP/PKS Olsztyn Główny będą podane w późniejszym terminie.

Również w dniu wyjazdu z Festiwalu Głębi: czas odjazdu busa Pogłębiarki z ośrodka Wiatraki będzie podany w późniejszym terminie.


Zachęcamy do zaplanowania przyjazdu/ odjazdu biorąc pod uwagę powyższe informacje

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca Głównego PKP Olsztyn, wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce zbiórki

w wyznaczonych powyżej godzinach. Z lotniska istnieją połączenia, jednak prosimy o wcześniejsze sprawdzenie. 

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2024!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]