logo festiwalu głębi

III TURNUS

06.07-13.07.2024

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samymi sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

III TURNUS: 06.07-13.07.2024

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Magdalena Lendasz

#PSYCHOLOGIA

Monika Myszka-Wieczerzak

#PSYCHOLOGIA
i Duchowość

Agata Gregorkiewicz

#CIAŁO

Maja Wyborska

#PSYCHOLOGIA I CIAŁO

Dorota Szostek

#PSYCHOLOGIA i Ciało

ks. Marcin Moks

#DUCHOWOŚĆ

Ks. Ryszard Stankiewicz

#Duchowość

br. Cordian Szwarc OFM

#DUCHOWOŚĆ

o. Piotr Wardawy OFMCap

#duchowość

o. Wojciech Drążek CMM

#DUCHOWOŚĆ

Paweł Cyrek

#Ciało

Renata Werpachowska

#PSYCHOLOGIA

Joanna Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Grzegorz Gnaś

#PSYCHOLOGIA

Monika Guzewicz

#PSYCHOLOGIA i Duchowość

Ewelina Dębska

#Ciało i psychologia

Agnieszka Kozak

#PSYCHOLOGIA

Aleksandra Konieczna

#ciało

Monika Guzewicz

#PSYCHOLOGIA i Duchowość

Dorota Szostek

#PSYCHOLOGIA i Ciało

Festiwalowe Warsztaty

Zapisy wystartowały 15 maja - o miejscu w danej grupie warsztatowej decyduje kolejność zgłoszeń. Brak warsztatu na liście oznacza, że miejsca zostały już wyczerpane i grupa jest już kompletna.

Link do zapisów zostanie rozesłany e-mailem do osób, które potwierdziły uczestnictwo wpłatą zaliczki lub całej opłaty za udział w Festiwalu.

Ważna informacja:
 Zapraszamy Cię do udziału w jednej, wybranej przez Ciebie, stałej grupie warsztatowej. Każde spotkanie warsztatowe będzie trwać 2 godziny. W ramach kameralnej grupy będziesz eksplorować interesujący Cię temat, zdobędziesz rzetelną wiedzę i nowe umiejętności.
Jak mawiał św. Ignacy: “Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę.”

→ Prowadzi: Paweł Cyrek

Podczas warsztatu stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której damy dojść do głosu naszemu ciału. Zatrzymamy się, aby doświadczyć miejsc, o których zapominamy na co dzień. Podążymy za intencją i muzyką. Uciśniemy stawy, aby uruchomić czucie głębokie. Zaktywujemy oddech, a praca w zespole da nam poczucie naszych granic i informacji jakie otrzymujemy od ciała w różnych sytuacjach świadomego uruchamiania go. 

→ Prowadzi: Agata Gregorkiewicz

Kobiece ciało, podróżując przez cykl menstruacyjny, doświadcza na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym różnych stron swojej natury. W trakcie cyklu dotykamy naszych mocy i słabości, naszego światła i cienia. To ogromne wyzwanie ale i ogromny potencjał.

 

Jeśli tylko wsłuchamy się w ciało na różnych etapach naszego cyklu, możemy być zaskoczone jak wiele wskazówek i mądrości nam daje. Cykliczność to swoiste drzwi do naszego wewnętrznego rytmu ODPOCZYNKU i TWORZENIA- równowagi niezbędnej do harmonijnego życia.
Ciało, które odpuszcza, które dostaje czas na regenerację nabiera ochoty by stwarzać, karmić i dawać życie.

Jako kobiety, mamy bardzo bezpośredni kontakt z tymi dwoma stanami. Niestety bardzo często nasz cykl budzi skrajne uczucia.

Poprzez pracę z ciałem (taniec, ruch spontaniczny, improwizację, tańce w kręgu, pracę z dotykiem) oraz spotkanie w kobiecym gronie będziemy przyglądać się historii naszego cyklu. Jakie mam przekonania na ten temat? Czy traktuje cykl jako przyjaciela czy raczej jako wroga? Czy mogę go przyjąć, włączyć do mojego życia i się z nim zaprzyjaźnić? Czy dopuszczam do siebie fakt, że moje ciało jest przejawem ciągłej zmiany?

 

Każde działanie wymaga odpoczynku, każde wyjście na zewnątrz wymaga „ powrotu do domu”. W tym rytmie ludzkiego ciała ukryta jest bowiem boża mądrość i ogromny szacunek dla naszych fizycznych granic i potrzeb. Podczas warsztatu odkryjemy jak ten czas przemian może być czasem kobiecym, ale i bożym.

→ Prowadzi: Ewelina Dębska

Celem zajęć jest doświadczanie obecności i jedności ze sobą, z innymi i z Bogiem w ciele. Na warsztacie spotkamy się ze sobą oraz z innymi, pogłębimy też świadomość obecności w nas Tego, który nasze ciało uczynił świątynią swojej Obecności. 

Będziemy pracować bardziej na doświadczaniu, na kontakcie ze sobą i z innymi niż na programie, dlatego w zależności od rozpoznawanych w danym dniu sygnałów z ciała, emocji i potrzeb grupy, proponowane aktywności mogą ulegać zmianie.  

 

W zależności od tego, co w nas będzie żywe, skorzystamy między innymi z takich narzędzi jak: techniki relaksacyjne (trening Schultza, Jacobsona, automasaż – głowy, twarzy, stóp), spacer uważności, medytacja w plenerze, taniec intuicyjny, krąg dzielenia doświadczeniem.

 

W zależności od gotowości uczestników podejmiemy też ćwiczenia w parach i w grupie inspirowane ruchem rozwijającym Sherborne.  

 

Na zajęciach pomocny będzie swobodny strój, wygodne buty, mata do ćwiczeń, koc.

→ Prowadzi: Magdalena Lendasz

Zapraszam wszystkich tych, którzy chcą się spotkać ze sobą i odkryć rozwojowy potencjał własnych emocji. Do tego spotkania skorzystamy z uczucia złości. Wspólnie spróbujemy zrozumieć skąd bierze się złość, porozmawiamy o jej różnych odsłonach i o funkcjach, jakie pełni w relacjach międzyludzkich. Przekonamy się, że złości nie ma co aż tak bardzo się bać. Odkryjemy korzyści, które przynosi konstruktywne przeżywanie tej emocji.

→ Prowadzi: Renata Werpachowska

Nasz mózg jest naturalnie nastawiony na wyszukiwanie zagrożenia, dlatego z łatwością dostrzegamy trudności i przeszkody. Możemy jednak nauczyć się wyszukiwać szczęśliwe chwile, a przez to zmienić nawigację naszego mózgu. Okazuje się, że przy użyciu odpowiednich narzędzi staniemy się szczęśliwsi, a przez to bardziej kreatywni i ciekawi świata.

Zapraszam na warsztaty, gdzie nauczymy się praktyk, które dają poprawę samopoczucia i uczą jak budować trwale szczęśliwe życie.

Na warsztatach przyjrzymy się: koncepcji szczęścia Sonji Lyubomirsky. Podejmiemy refleksję nad subiektywnym postrzeganiem szczęścia. Zapoznamy się ze strategiami służącymi budowaniu szczęścia.

→ Prowadzą: Joanna Gnaś i Grzegorz Gnaś

Zapraszamy na spotkania, w których przyjrzymy się wybranej przez Was sytuacji, w której Wasz partner(ka) zachowuje się inaczej niż byście chcieli lub ma różne od Was zdanie. Zauważacie, że sprawia to pomiędzy Wami napięcie i że chcielibyście inaczej. Przy pomocy narzędzia „Spotkanie ku Porozumieniu” opartemu na Porozumieniu bez Przemocy (NVC) przyjrzymy się uczuciom i potrzebom stojącym po każdej stronie, co stworzy perspektywę do szukania nowego rozwiązania, które będzie sprzyjać Wam obojgu.

→ Prowadzi: Maja Wyborska

Warsztaty będą okazją do poznania i doświadczenia na sobie metody Resonant Healing autorstwa Sarah Payton łączącej w sobie NVC i wiedzę z neurobiologii po to, by nasze układy nerwowe mogły nas lepiej wspierać w budowaniu relacji w zgodzie z nami.

Będziemy poznawać podstawy języka rezonowania przez pryzmat relacji, jakie macie z najbliższymi. 

Jeśli w warsztatach weźmiesz udział z mężem/żoną moc tych warsztatów będzie jeszcze większa, bo  dzięki temu zmiany będą mogły łatwiej zacząć się dziać w Twoim systemie rodzinnym. Jeśli jednak jesteś osobą samotną lub Twoja “druga połówka” wybierze być w tym czasie w innym miejscu – nie będzie to przeszkodą do tego, by czerpać z tych warsztatów również pełnymi garściami. 

Podczas warsztatów będziemy doświadczać, poznawać siebie samych po to, by zrozumieć jak działa nasz mózg i nasz układ nerwowy. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć siebie, a to klucz do tego, by zacząć rozumieć innych. Będziemy pracować z emocjami i nazywać to, co nie zawsze miało szansę być nazwane w waszych ważnych relacjach (obecnych lub przeszłych). Będzie to też okazja do zrozumienia, jak to, co wnosimy do relacji ze swojej rodziny pochodzenia wpływa na to jak budujemy relację i jak się komunikujemy. A to wszystko po to, by budować bezpieczną więź, która jest trampoliną do życia pełnią w zgodzie ze sobą i cudownym darem, jaki możemy dać naszym dzieciom.

Inaczej mówiąc te warsztaty będą okazją do pracy ze sobą, po to by w Waszych relacjach – obecnych bądź przyszłych – mogło być więcej zrozumienia, bezpieczeństwa, ciepła i miłości.

→ Prowadzi: Monika Myszka-Wieczerzak

Głębsze poznanie siebie to nie żaden egoizm, tylko droga do lepszej relacji z Bogiem i z innymi ludźmi. Gdy złapiesz bliski i autentyczny kontakt z samym sobą, masz szansę stać się swoim najlepszym przyjacielem, a to daje duuuużo satysfakcji, radości i wolności w budowaniu więzi ze Stwórcą oraz całym stworzeniem. Co gdyby tak zaufać swoim potrzebom, pragnieniom, tęsknotom? Co gdyby się im przyglądać bez lęku i posłuchać, o czym one tak naprawdę są? Może już najwyższa pora przyjrzeć się swojemu wewnętrznemu bogactwu, ukrytym pasjom, ciągotom, talentom, które zbierają kurz. Podczas warsztatu spróbujemy wyjść trochę z głowy i poddamy się delikatnej, ale znaczącej sile kreatywnego procesu, który pomoże nam wydobyć na światło dzienne te skarby. Wszak nasz Tata z Nieba to też Wielki Artysta! Będziemy tworzyć kolaże z wycinków z gazet. Zasmakujemy ożywczej praktyki pisania rozwojowego. Ruszymy w teren, żeby zaczerpnąć siły z uważnego obcowania z naturą. Wszystko w atmosferze wytchnienia, lekkości i letniej przygody. Serdecznie zapraszam wszystkie twórcze i wrażliwe dusze! 

→ Prowadzą: Monika Guzewicz

Warsztaty z psychodramy, łączące pracę z ciałem, emocjami i duchem. Spróbujemy poprzez ruch dotrzeć do naszych napięć i emocji w ciele. Nauczymy się większej wrażliwości na siebie i historię życia zapisaną w ciele. Przyjrzymy się miejscom mocy i szczególnej siły w nas. W dramie jest mniej słów a w to miejsce mają szansę pojawić się gesty, symbole i ruch. Będzie również towarzyszyć nam obraz i dźwięk. Całość ma na celu integrowanie siebie w całość, by lepiej i szczęśliwiej żyć i uczyć się też modlić całym sobą. 

→ Prowadzi: Dorota Szostek

Na warsztatach będziemy wracać do kontaktu z samym sobą poprzez focusingowe skupienie na ciele. Focusing to metoda pracy z ciałem, ułatwiająca czucie siebie, nie tylko swoich emocji, ale całości wewnętrznego doświadczenia. Będziemy więc zatrzymywać się przy indywidualnych “wewnętrznych poruszeniach”.

Podczas warsztatów będziemy uczyć się słuchać swojego ciała z otwartością, empatią, troską i akceptacją. Czasami wydaje się to trudne. Jak słuchać z akceptacją złości czy lęku. To właśnie z pełnego akceptacji przyjęcia tego co właśnie czujesz, płynie zmiana. Zmiana która może przybliżać do spójności ciała, emocji i ducha.
Na warsztatach będziemy pracować indywidualnie i w małych podgrupach, by towarzyszyć sobie nawzajem focusingowo. Zapraszam serdecznie!

→ Prowadzi: ks. Ryszard Stankiewicz

Wiara jest relacją z Bogiem, a ta ma prowadzić do pełni życia i radości. W czasie warsztatu spróbujemy popatrzeć na swoje życie przez pryzmat  poszukiwania radości w wierze i naszej codzienności. Spróbujemy zobaczyć świat i siebie w sposób w jaki patrzy na nas Bóg oraz dostrzegać małe codzienne radości i smakować nasze życie codzienne jak i życie wiary.

→ Prowadzi: ks. Marcin Moks

W czasie warsztatu pochylimy się nad swoim osobistym obrazem Boga. Spróbujemy zobaczyć ile w tych obrazach jest fałszywych przekonań. Wspólnie przyjrzymy się obrazom Boga w Piśmie Świętym. Pochylimy się także nad obrazem “Powrót syna marnotrawnego” autorstwa Rembrandta.

→ Prowadzi: o. Piotr Wardawy

Dlaczego „obecności”?

Jesteśmy! Obecność jest największym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Zaistnieliśmy we wszechświecie. Staliśmy się obecni w czasie i przestrzeni. Nikogo takiego jak my jeszcze nie było i po nas nie będzie. Jedyni w swoim rodzaju. Każdy z nas ma wyjątkową i niepowtarzalną okazję, aby zaistnieć jeszcze pełniej –  żyć głębiej!

Po co „skupienie”?

Istniejemy, ale często jesteśmy nieobecni. Podejmujemy wiele inicjatyw, ale nie jesteśmy w nie zaangażowani. Tymczasem poprzez łagodne, pełne życzliwości i akceptacji skupienie uwagi na sobie: na ciele, uczuciach, myślach – na tym wszystkim, co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, nie zaś kimś innym – rzeczywiście się uobecniamy.

Focusing

Zajęcia prowadzę w oparciu o Focusing opracowany przez Eugene Gendlina. Focusing stanowi przystępną pomoc w powrocie do pierwotnej zdolności bycia „tu i teraz”. Wspiera w budowaniu dobrej relacji z własnym ciałem i bogatym światem uczuć. Pomaga rozwijać życie duchowe, ożywia modlitwę wewnętrzną i otwiera na doświadczenie czułej obecności Boga.

→ Prowadzi: o. Wojciech Drążek

Warsztaty „Modlitwy głębi” to najskuteczniejsza i najkrótsza droga do poznania modlitwy głębi w takim stopniu, by móc rozpocząć jej codzienną osobistą praktykę. Wprowadzenie zawiera 4 tematy: „Modlitwa jako relacja z Bogiem”; „Metoda modlitwy głębi”, „Myśli i użycie świętego słowa” oraz „Rozwój relacji z Bogiem” i jest międzynarodowym standardem nauczania modlitwy głębi proponowanym przez Contemplative Outreach czyli wspólnotę odpowiedzialną za przekaz tej metody na świecie zgodnie z duchem i wizją ojca Thomasa Keatinga. Oprócz prezentacji praktycznej strony modlitwy głębi w czasie warsztatów poznajemy też jej biblijne i teologiczne źródła, a także mamy możliwość poprzez pytania rozwiązywać ewentualne trudności. 

Modlitwa głębi to medytacyjna praktyka modlitwy w ciszy, która prowadzi do spotkania z Bogiem, do bezpośredniej bliskości z tą Ostateczną Rzeczywistością Miłości bez użycia słów, myśli, uczuć czy innych sposobów. Przestrzenią spotkania jest cisza, drogą spotkania jest moja własna obecność świadoma Nieskończonej Obecności. Modlitwa głębi czerpie z kontemplacyjnego i mistycznego dziedzictwa w tradycji chrześcijańskiej, a wiele elementów tej metody ma swoje źródło w klasycznym dziele mistycznym z XIV w. – „Chmura niewiedzy”. Powrót do mistycznego wymiaru chrześcijaństwa, który tak wyraźnie widzimy współcześnie, jest znakiem czasu, na który Ruch Odnowy Kontemplacyjnej (Contemplative Outreach) stara się aktywnie odpowiadać.

PLAN III TURNUSU

Dojazd na III tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Uprzejmie informujemy, że w dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.


Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca PKP Olsztynek wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce. W dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.

Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

 

Ważne: Nie zapewniamy transportu z Szyman, ani z Olsztyna.

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2024!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]