logo festiwalu głębi

II TURNUS

04.07-11.07.2025

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

II TURNUS: 04.07-11.07.2025

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Zapisy na warsztaty w maju 2025
br. Adam Zwierz

br. Adam Zwierz

#Duch

Michał Tlałka

Michał Tlałka

#ciało

Magdalena Poprawa

Magdalena Poprawa

#psychika

s. Zuzanna Głasek

s. Zuzanna Głasek

#Duch

Marta Łazarczyk

Marta Łazarczyk

#PSYCHIKA

Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski

#młodzież

Sandra Bernadetta Tatarczak

Sandra Bernadetta Tatarczak

#ciało

o. Mateusz Filipowski OCD

o. Mateusz Filipowski OCD

#DUCH

Patrycja Lenart

Patrycja Lenart

#psychika i ciało

Mateusz Banasiuk

Mateusz Banasiuk

#DUCH

Agata Gregorkiewicz

Agata Gregorkiewicz

#ciało

Urszula Dąbrowska

Urszula Dąbrowska

#psychika i ciało

Renata Werpachowska

Renata Werpachowska

#PSYCHIKA

o. Rafał <br>Huzarski SJ

o. Rafał
Huzarski SJ

#Duch

Agnieszka Zaborowska

Agnieszka Zaborowska

#psychika

Ks. Andrzej Partika

Ks. Andrzej Partika

#duch

Festiwalowe Warsztaty

Zapisy wystartują w maju. Poinformujemy wcześniej o dokładnej dacie i godzinie startu zapisów

Link do zapisów zostanie wysłany e-mailem do osób, które potwierdziły uczestnictwo wpłatą zaliczki lub całej kwoty za udział w Festiwalu.

Ważna informacja:
 Zapraszamy Cię do udziału w jednej, wybranej przez Ciebie, stałej grupie warsztatowej. Każde spotkanie warsztatowe będzie trwać 2 godziny. W ramach kameralnej grupy będziesz eksplorować interesujący Cię temat, zdobędziesz rzetelną wiedzę i nowe umiejętności.
Jak mawiał św. Ignacy: „Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę.”

→ Prowadzi: Michał Tlałka

Ciekawi Cię jaka aktywność fizyczna jest najzdrowsza? 

Jaki ma związek ruch z duchowością? 

Co ma ruch do męskości ? 

Zapraszam Cię na warsztaty dedykowane wyłącznie mężczyznom, które połączą ruch, zdrowie i męską energię. Podczas tych intensywnych dni skupimy się na poprawie techniki ruchu, rozwijaniu nie-schematycznego podejścia do aktywności fizycznej oraz budowaniu nowych relacji. W programie dużo ruchu, słuchania własnego ciała, oddechu, męskich rozmów, które pomogą wzmocnić ciało, umysł i ducha. Dołącz i doświadcz pełni życia poprzez ruch i wartości chrześcijańskie!

→ Prowadzą: Magdalena Poprawa

Warsztaty „12 reguł rządzących intymnością” są przeznaczone dla par chcących pogłębić swoją bliskość zwłaszcza o obszarze seksualnym.

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które:
– chcą poznać Model Wystarczająco Dobrego Seksu;
– chcą popracować nad swoją indywidualną seksualnością, ale również seksualnością pary;
– pragną zapoznać się z zasadami zdrowej relacji seksualnej;
– potrzebują odpowiedzieć sobie na pytanie, co w seksie jest ważne;
– chcą poćwiczyć rozmawianie z partnerem/partnerką na tematy intymne;
–  są ciekawe drugiej osoby, co dla niej jest istotne w tym obszarze życia.

Podczas warsztatów:
– omówimy Model Good Enough Sex (Wystarczająco Dobrego Seksu), którym posługujemy się w pracy seksuologicznej z parami;
– będziecie mogli przyjrzeć się swoim wzorcom funkcjonowania w tym obszarze;
– będzie okazja do zweryfikowania Waszych poglądów dotyczących seksu;
– zastanowimy się, czego jeszcze brakuje Wam w tej sferze;
– stworzymy przestrzeń dla omówienia Waszych wzajemnych oczekiwań;
– spróbujemy popracować nad normą Waszej pary;

Warsztaty nie są dla par w kryzysie!

Warsztaty są tak przemyślane, żeby było trochę mówienia (głównie omawianie modelu Good Enough Sex i podawanie przykładów), trochę ćwiczeń indywidualnych jak i pomiędzy Wami (zarówno rozmowy, jak i ćwiczenia związane z ciałem). Nie obawiajcie się jednak! Nikt nie będzie wymagał od Was ani mówienia na forum, ani kondycji. Możecie spokojnie być po prostu sobą. Chodzi o to, żeby to był czas dla Waszej pary, a jeśli będziecie chcieli się podzielić Waszymi spostrzeżeniami z innymi osobami, to po prostu będzie nam miło. Oczywiście, w miarę czasowych możliwości, będzie również okazja do zadawania pytań.

Warsztaty są zaplanowane w gronie kilku par (14-16 osób). Chcemy stworzyć przyjazną, bezpieczną atmosferę dla wszystkich uczestników. Jest to ważne również ze względu na tematykę spotkania.

→ Prowadzi: s. Zuzanna Głasek

Warsztat ma na celu przybliżyć samego siebie do przeżywania życia bardziej świadomie i ze zgodą na nie: odkryć na nowo wartość osobistych decyzji i wiodące Słowo, w oparciu o które podejmuję wybory, dowiedzieć się jak zadbać o swoje granice i strzec tego, co ważne – przede wszystkim więzi, które tworzę.

→ Prowadzi: Marta Łazarczyk

Konflikty i nieporozumienia są nieodzownym elementem naszego życia w społecznościach: domowych, zawodowych, szkolnych, przyjacielskich czy sąsiedzkich.
Doświadczamy konfliktów i odczuwamy ich skutki niezależnie od tego, czy jesteśmy bezpośrednio stronami sporu, czy dotyczą nas pośrednio.
Konflikty zwyczajowo kojarzą nam się z konfrontacją, walką o rację albo dyskomfortem. Dlatego walczymy na argumenty, odpieramy ataki albo wycofujemy się. Często wybieramy strategie przeczekania, bo może sytuacja sama się jakoś rozwiąże.
Na tym warsztacie zapraszam do innego podejścia!
Spotkamy się w Kręgu!
Dosłownie i w przenośni:
• z intencją, by najpierw usłyszeć siebie, to, co jest we mnie w związku z moją perspektywą patrzenia i widzenia relacji, w której jestem z samą/ym sobą i/lub z innymi,
• z intencją, by oswajać układ nerwowy i jego działanie, które mnie świadomie i nieświadomie bodźcuje,
• z intencją, by sprawdzać swoje potrzeby oraz wartości, związane z byciem w relacjach.

Będziemy używać różnych strategii, by metodą małych kroków, przybliżać się do siebie i innych i w efekcie mieć więcej jasności i wolności w podejmowaniu decyzji oraz działań związanych z relacjami.
Warsztaty będą oparte na NVC, Kręgach Naprawczych

→ Prowadzi: Marcin Lewandowski

Wystąpienia publiczne to jedna z najistotniejszych kompetencji przyszłości. Nad kompetencjami się pracuje, nie rodzi się z nimi 🙂
Zatem warsztat jest zaproszeniem do pracy. Nad czym będziemy pracować?
– jak radzić sobie ze stresem
– jak być przy sobie, kiedy „inni patrzą i oceniają”
– jak budować swoją wypowiedź, żeby budzić zainteresowanie
– jaką rolę ma mowa ciała w wystąpieniu
– co to jest argumentacja i jak bronić się przed manipulacją
Na warsztatach będziemy łączyli teorię z praktyką i nauczymy się dobrze bawić wystąpieniem, zamiast się nim stresować.

→ Prowadzi: Sandra Bernadetta Tatarczak

Zapraszam Cię do udziału w warsztatach masażu.

To, w czym uczestniczymy jest… pierwotne i nowatorskie w swojej formie. Wzajemna troska i rytuały między kobietami jest znana wśród pierwotnych kultur z przeszłości i obecnie.

Warsztaty skierowane są wyłącznie dla kobiet, przez co służą wzmocnieniu poczucia swojej żeńskiej części. Będziemy pracować w parach. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w masażu. Ten warsztat to podręczna walizka wiedzy i umiejętności – znajdziesz w niej zarówno teorię, jak i praktykę automasażu oraz masażu, którym będziesz mogła obdarować siebie i bliskich.

→ Prowadzi: o. Mateusz Filipowski

Karmelitańskie spojrzenia na modlitwę kontemplatywną, jej wewnętrzne procesy, relacyjny charakter oraz wędrówki ku nieznanym lądom pośród otaczających ciemności.  

→ Prowadzi: Patrycja Lenart

Ciało jest miejscem, w którym zaczyna się nasza historia. Zanim nauczyliśmy się mówić, poruszaliśmy się, odkrywając świat przez proste gesty – odpychanie, sięganie, chwytanie, przyciąganie. Te naturalne wzorce ruchowe to fundament naszego rozwoju, który budował poczucie bezpieczeństwa, stabilności oraz relacji z otoczeniem.
Ten warsztat to powrót do pierwotnej mądrości ciała. Wykorzystując elementy pracy z ciałem, ruchy rozwojowe, taniec spontaniczny i podejście Gestalt, będziemy badać, jak nasze ciało organizuje się w ruchu, wspiera codzienność i pozwala zakorzenić się w chwili obecnej. Nauczymy się wsłuchiwać w nasze naturalne impulsy – od oparcia się na podłożu, przez sięganie po to, czego pragniemy, aż po przyciąganie tego, co chcemy zatrzymać blisko siebie.
To podróż, która pozwala odkryć ciało jako przestrzeń spotkania – z sobą, z innymi i z Bogiem. W prostych gestach odnajdziemy stabilność, harmonię i wdzięczność. Każdy ruch stanie się odpowiedzią na potrzeby ciała i serca, a także zaproszeniem do głębszej relacji z chwilą obecną.

→ Prowadzi: Mateusz Banasiuk

Warsztaty chóralne poszerzone o aspekt duchowy i nieodłączne zaangażowanie w ciało. Kontynuacja projektu Harmonia głębi, który zgromadził kilkadziesiąt śpiewających osób ze społeczności Pogłębiarki. Owocem spotkania i wspólnej pracy jest utwór Deep Calling, który dostępny jest od listopada 2024 w Aplikacji Pogłębiarka. Na warsztatach podczas Festiwalu Głębi będziemy pracować nad technikami oddechowymi, emisyjnymi, interpretacyjnymi oraz oraz omawiać techniki pracy indywidualnej i grupowej podczas prowadzenia zespołów chóralnych/wokalno-instrumentalnych.

→ Prowadzi: br. Adam Zwierz

Podróż z Tobą, ze mną i z innymi braćmi do Tarsisz. Gdziekolwiek leży to miasteczko spróbujemy ruszyć w Jego stronę. Wydaje mi się, że jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie trochę za daleko. Jeżeli chcesz, to rusz z Nami do Miasta Ucieczki. Gwarantuję, że razem je odnajdziemy. Do zobaczenia.

→ Prowadzi: Agata Gregorkiewicz

KOBIECOŚĆ W CYKLICZNOŚCI – warsztaty pracy z ciałem (tylko dla Pań)

Kobiece ciało, podróżując przez cykl menstruacyjny, doświadcza na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym różnych stron swojej natury. W trakcie cyklu dotykamy naszych mocy i słabości, naszego światła i cienia. To ogromne wyzwanie ale i ogromny potencjał.

Jeśli tylko wsłuchamy się w ciało na różnych etapach naszego cyklu, możemy być zaskoczone jak wiele wskazówek i mądrości nam daje. Cykliczność to swoiste drzwi do naszego wewnętrznego rytmu ODPOCZYNKU i TWORZENIA- równowagi niezbędnej do harmonijnego życia.
Ciało, które odpuszcza, które dostaje czas na regenerację nabiera ochoty by stwarzać, karmić i dawać życie.

Jako kobiety, mamy bardzo bezpośredni kontakt z tymi dwoma stanami. Niestety bardzo często nasz cykl budzi skrajne uczucia.
Poprzez pracę z ciałem (taniec, ruch spontaniczny, improwizację, tańce w kręgu, pracę z dotykiem) oraz spotkanie w kobiecym gronie będziemy przyglądać się historii naszego cyklu. Jakie mam przekonania na ten temat? Czy traktuje cykl jako przyjaciela czy raczej jako wroga? Czy mogę go przyjąć, włączyć do mojego życia i się z nim zaprzyjaźnić? Czy dopuszczam do siebie fakt, że moje ciało jest przejawem ciągłej zmiany?

Każde działanie wymaga odpoczynku, każde wyjście na zewnątrz wymaga „ powrotu do domu”. W tym rytmie ludzkiego ciała ukryta jest bowiem boża mądrość i ogromny szacunek dla naszych fizycznych granic i potrzeb. Podczas warsztatu odkryjemy jak ten czas przemian może być czasem kobiecym, ale i bożym.

→ Prowadzi: Urszula Dąbrowska

Jest z Tobą. Jest Tobą. Twoje ciało towarzyszy Ci przez całe życie. Ale nie zawsze o nim pamiętasz. Czasem wręcz zaniedbujesz, ignorujesz, umęczasz. Jednocześnie ludzkie ciało (Twoje ciało też!) jest prawdziwym cudem. Ma swoją przyrodzoną nieskończoną wartość. Jest piękne, silne i mądre. Możemy z tego czerpać. Możemy w naszym ciele czuć się jak w domu.
Na warsztatach wspólnie poszukamy sposobów bycia w ciele, które pozwalają wracać do dobrostanu. Popatrzymy na zasoby ciała i jego mocne strony. Na to jak nam służy i jak my możemy je w tym wspierać. Odkryjemy nowe dobre praktyki. Umocnimy to, co już dobrze działa. Spróbujemy w naszych ciałach znaleźć źródła siły, przyjemności, regeneracji i bezpieczeństwa.
Będziemy rozwijać czucie ciała (interocepcję), oddychać, ruszać się, tańczyć, doświadczać zmysłami. Będziemy też rozmawiać, pracować w parach, grupach i dyskutować na forum.

→ Prowadzi: Renata Werpachowska

Nasz mózg jest naturalnie nastawiony na wyszukiwanie zagrożenia, dlatego z łatwością dostrzegamy trudności i przeszkody. Możemy jednak nauczyć się wyszukiwać szczęśliwe chwile, a przez to zmienić nawigację naszego mózgu. Okazuje się, że przy użyciu odpowiednich „narzędzi” staniemy się szczęśliwsi. Zapraszam Tych, którzy są gotowi ma szczęście w swoim życiu.

Zapraszam na warsztaty, gdzie nauczymy się praktyk, które dają poprawę samopoczucia i uczą jak budować trwałe szczęśliwe życie.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA:

– Kto jest odpowiedzialny za moje szczęście?
– Czy szczęście można zmierzyć?
– Jak nauczyć się być szczęśliwym?

Na warsztatach przyjrzymy się koncepcji szczęścia Sonji Lyubomirsky. Podejmiemy refleksję nad subiektywnym postrzeganiem szczęścia. Zapoznamy się ze strategiami służącymi budowaniu szczęścia. Porozmawiamy o tym, czy istnieje wzór na szczęście, odnosząc się do koncepcji Mo Gowdata.

Korzyści dla uczestników:

– poznanie praktyk służących poprawie samopoczucia,

– podniesienie samoświadomości w obszarze szczęścia,

– opracowanie własnych strategii, jak budować szczęście w swoim życiu.

→ Prowadzi: Agnieszka Zaborowska

Focusing to droga do siebie.
Zapraszam Cię do zatrzymania. Zatrzymania, które będzie punktem wyjścia.
Z akceptacją i życzliwością będziesz mogła/mógł potowarzyszyć swoim wewnętrznym odczuciom.
Kolejne kroki będą prowadziły Cię do osadzonego bycia przy sobie.
Osoby praktykujące focusing często zauważają większy spokój, zrozumienie siebie, pewnego rodzaju świeżość w kontakcie ze sobą.
Wsłuchując się w mądrość ciała, stajemy się bardziej Obecni, na głębszym sposobie zrozumienia.
Ten mocno intuicyjny proces jako pierwszy opisał Eugene Gendlin (1926-2017), nazwał go focusingiem – szczególnym rodzajem skupienia i uważności. O tym będzie ten warsztat.

Ramowy PLAN II tURNUSU

Dojazd na II tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Uprzejmie informujemy, że w dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.


Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca PKP Olsztynek wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce. W dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.

Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

 

Ważne: Nie zapewniamy transportu z Szyman, ani z Olsztyna.

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2025!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]