logo festiwalu głębi

II TURNUS

28.06-05.07.2024

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

II TURNUS: 28.06-05.07.2024

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Aleksander Bańka

#Duchowość

Aleksandra Konieczna

#Ciało

Beata i Piotr Hołtyń

#psychologia

Marta i Piotr Jakubczykowie

#Ciało i Psychologia

Michał Tlałka

#ciało

Monika Chochla

#PSYCHOLOGIA

o. Dariusz Piórkowski SJ

#DUCHOWOŚĆ

o. Roman Groszewski SJ

#duchowość

o. Wit Chlondowski OFM

#DUCHOWOŚĆ

o. Tomasz Nowak OP

#DUCHOWOŚĆ

Patrycja Lenart

#psychologia i ciało

Urszula Knopik-Dąbrowska

#psychologia i CIAŁO

o. Wojciech Drążek CMM

#DUCHOWOŚĆ

Roman Solecki

#PSYCHOLOGIA

s. Bogna Młynarz

#Duchowość

Sandra Bernadetta Tatarczak

#ciało

Festiwalowe Warsztaty

Zapisy wystartowały 15 maja - o miejscu w danej grupie warsztatowej decyduje kolejność zgłoszeń. Brak warsztatu na liście oznacza, że miejsca zostały już wyczerpane i grupa jest już kompletna.

Link do zapisów zostanie rozesłany e-mailem do osób, które potwierdziły uczestnictwo wpłatą zaliczki lub całej opłaty za udział w Festiwalu.

Ważna informacja:
 Zapraszamy Cię do udziału w jednej, wybranej przez Ciebie, stałej grupie warsztatowej. Każde spotkanie warsztatowe będzie trwać 2 godziny. W ramach kameralnej grupy będziesz eksplorować interesujący Cię temat, zdobędziesz rzetelną wiedzę i nowe umiejętności.
Jak mawiał św. Ignacy: “Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę.”

→ Prowadzi: Michał Tlałka

Ciekawi Cię jaka aktywność fizyczna jest najzdrowsza? Jaki ma związek ruch z duchowością? Co ma ruch do męskości ? 

Zapraszam Cię na warsztaty dedykowane wyłącznie mężczyznom, które połączą ruch, zdrowie i męską energię. Podczas tych intensywnych dni skupimy się na poprawie techniki ruchu, rozwijaniu nie-schematycznego podejścia do aktywności fizycznej oraz budowaniu nowych relacji. W programie dużo ruchu, słuchania własnego ciała, oddechu, męskich rozmów, które pomogą wzmocnić ciało, umysł i ducha. Dołącz i doświadcz pełni życia poprzez ruch i wartości chrześcijańskie!

→ Prowadzi: Sandra Bernadetta Tatarczak

Zapraszam Cię na warsztat dla kobiet z elementami automasażu oraz masażu w parach. To, w czym uczestniczymy jest… pierwotne i nowatorskie w swojej formie. Wzajemna troska i rytuały między kobietami jest znana wśród pierwotnych kultur z przeszłości i obecnie. To spotkanie służy wzmocnieniu poczucia swojej żeńskiej części. Szukamy integracji ciała, duszy i emocji w kobiecej energii. Będziemy pracować w parach. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w masażu, nauczę Cię profesjonalnych technik, z których korzystam w mojej codziennej pracy, a które będziesz mogła zastosować w domowych warunkach.

Czego się spodziewać w trakcie warsztatów?

Krótkiej rozgrzewki tanecznej i medytacji, elementów auto masażu oraz masażu w parach.

Każda z uczestniczek powinna mieć ze sobą matę do ćwiczeń i duży ręcznik.

→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna

Jesteśmy duchową kreacją wyrażoną w fizycznym świecie. Nasze ciało jest fizycznym obliczem naszej duszy. Każde inne. Unikatowe. Bezwarunkowo piękne.

Pierwszą cześć warsztatu zadedykujemy budowaniu łączności z naszą dobrą i mądrą cielesnością. Będziemy pogłębiać uważne bycie w ciele oraz zdolność jego odczuwania.

W drugiej kolejności wyruszymy w ruchowe poszukiwania czegoś, co moglibyśmy nazwać kreatywnymi zasobami naszej duszy. W ruchowym rezonansie będziemy dostrajać nasze ciała do tego co odczuwamy jako dobre i karmiące. Ruchem nadamy temu twórczej ekspresji. Tańcem pozostawimy ślad naszej duszy w przestrzeni. Skorzystamy między innymi z takich narzędzi jak praktyka świadomego ruchu, ćwiczenia z zakresu kreatywnej pracy z ciałem, improwizacja ruchowa oraz techniki oddechowe. Warsztat dedykowany jest każdemu Ciału, bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

→ Prowadzą: Marta i Piotr Jakubczykowie

To warsztat, na którym pary będą doświadczać jak mowa niewerbalna oraz kontakt z ciałem mogą przyczynić się do budowania bliskości, poprawić jakości relacji i komunikacji między partnerami. Komunikaty płynące z ciała nieraz ułatwiają wyrażenie tego, co czasem trudno jest ująć w słowa. Będziemy uczyć się jak uruchamiać potencjał płynący z kontaktu fizycznego, muzyki, ruchu i tańca. Będziemy ożywiać, eksplorować i doświadczać. Zapraszamy.

→ Prowadzi: Monika Chochla

Na warsztatach:

– przyjrzymy się, czym jest wstyd i jak go rozpoznać,

– poznasz trzy fakty o wstydzie, które pozwalają trochę rozbroić tę trudną i nieprzyjemną emocję,

– zyskasz okazję do refleksji nad swoimi strategiami radzenia sobie ze wstydem – czyli lękiem przed odrzuceniem, który każdemu/ każdej z nas towarzyszy,

– zastanowisz się, czyich ocen obawiasz się najbardziej,

– doświadczysz nieco łagodniejszego myślenia o sobie i dodawania sobie otuchy w momentach bycia na arenie i mierzenia się z wyzwaniami,

– zobaczysz, jak wstyd wpływa na Twoją relację z Bogiem i jak oddziela od Jego miłosierdzia.

→ Prowadzą: Beata i Piotr Hołtyń

Zapraszamy na warsztaty po których lepiej zrozumiesz siebie i innych. Nauczysz się komunikować w sposób, który zbliża – zwłaszcza w ważnych dla Ciebie relacjach.

Przyjrzymy się temu, dlaczego w życiu czasami mówimy (albo nawet krzyczymy) rzeczy, których potem żałujemy i w jaki sposób mówić o tym, co dla nas ważne tak, żeby zostać usłyszanym. To będą warsztaty o komunikacji, która pomaga budować bliskie i pełne zaufania relacje.

Zastanowimy się dlaczego czasami dokonujemy niezrozumiałych dla nas wyborów, co za tym stoi i jak dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, jak o tym jasno komunikować. Pokażemy też (i poćwiczymy) jak słuchać drugiej osoby tak, aby czuła się ona usłyszana.

Warsztaty poprowadzimy we dwoje – będziemy pokazywać na przykładach z życia codziennego jak można się komunikować, budując bliskość i zaufanie. Będziemy proponować ćwiczenia, żebyście mieli możliwość sami spróbować i się nauczyć.

W trakcie warsztatów będziemy przedstawiać Porozumienie bez Przemocy od podstaw.

→ Prowadzi: Patrycja Lenart i Urszula Knopik-Dąbrowska

Zapraszamy na warsztaty edukacyjno-rozwojowe prowadzone przez duet LavaLava (Patrycja Lenart i Ula Dąbrowska). Omówimy i przećwiczymy prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną emocję w życiu człowieka: złość. A także wszystkie jej „siostry i kuzunki”: gniew, irytację, niecierpliwość i furię. Poznamy ewolucyjny sens przeżywania takich uczuć. Zastanowimy się, jak one działają w mózgu i ciele. Dowiemy się, co złość nam mówi o nas i świecie dookoła. Popatrzymy, co dzieje się w nas, kiedy odczuwamy złość (i kiedy ją blokujemy!). Będziemy pracować w ruchu, na siedząco, w pojedynkę i w grupie. Warsztat składa się z czterech bloków tematycznych: 

  1. Neuro-podstawy: Skąd wzięła się złość? Gdzie mieszka w mózgu i co robi z ciałem?
  2. Złość vs strach: Która emocja rządzi? Co ukrywa się pod złością? A co jest maską dla złości?
  3. Złość vs agresja: Jak przeżywać, przyjmować i komunikować złość – tak, by nikogo nie ranić
  4. Strażniczka granic: Jaka jest rola złości? Czy to nasz wróg, przyjaciółka czy obrończyni?

→ Prowadzi: Roman Solecki

Podczas warsztatu będziemy odkrywać potencjał sensu życia i wzmacniać wolę sensu. Przejdziemy od rozpoznania sensu do jego realizacji w życiu, od poszukiwania sensu w każdych okolicznościach życia do odkrywania swojej życiowej misji.

1) Kim jestem? – moja tożsamość/moje zagubienie

2) Skąd jestem? – moja historia/moje zranienie

3) Dokąd zmierzam? – moja przyszłość/moja niepewność (mój lęk)

4) Po co żyję? – moja misja/moja porażka

→ Prowadzi: Patrycja Lenart i Urszula Knopik-Dąbrowska

Bliżej Siebie. Bliżej Innych. Dojrzałe relacje, kontakty, przyjaźnie i związki.

Będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na następujące pytania:

– Jak kochać siebie, a jednocześnie obdarzać innych dobrem i miłością?

– Jak dbać o swoje potrzeby, a przy tym tworzyć głębokie więzi z ludźmi?

– Jak być empatyczną/ym, ale jasno wyznaczać i pilnować swoich granic? 

Jest to autorski program oparty na: wiedzy neuronaukowej, znajomości biologicznych podstaw ludzkiego zachowania, pracy z ciałem, praktycznym treningu umiejętności interpersonalnych, doświadczaniu oraz procesie grupowym. 

Będziemy pracować w ruchu, na siedząco, w pojedynkę i w grupie.

→ Prowadzi: o. Tomasz Nowak

Horyzonty słuchania słowa Bożego to warsztat o głoszeniu słowa Bożego, które zaczyna się od słuchania. Biblia zachęca do słuchania, poucza i daje obietnice związane ze słuchaniem. Jest na to miejsce w małej izdebce ale także na krańcach świata. Poznaj swoje horyzonty!  

→ Prowadzi: o. Wit Chlondowski

W czasie tego warsztatu poznamy podstawowe reguły rozeznawania chrześcijańskiego oraz będziemy uczyć się jak badać swoje serce na modlitwie.

→ Prowadzi: o. Roman Groszewski

Warsztat dla mężczyzn, pomagający w głębszym zrozumieniu swojej tożsamości i odkryciu swojej drogi dojrzewania do pełni powołania jako mężczyzny.
O odkrywaniu i akceptacji cierpienia, męskiej rany i ich transformującej mocy. O tym jak budować relacje z Bogiem, z innymi mężczyznami i z samym sobą. W planie wspólna modlitwa, refleksja, dzielenie, praca zespołowa. Richard Rohr pisze, że duchowe narodzeni jest tym, co nadaje sens fizycznemu. Ma ono niewiele wspólnego z religijnymi rytami, jakie stosujemy, a z których korzystamy z pominięciem ich przemieniającego potencjału. Duchowe narodzenie nie jest tworzeniem grupy ludzi walczących dla Boga i o Boga, tzw. “Bożych wojowników”. Jest ono otwarciem się na kontakt z głębią, z centrum i sięgnięciem do potencjału ukrytego w cieniu. Owocuje postawą “ekstatyczną, pokorną, wspólnotową, ziemską, płynącą z energii mędrca i kochanka.” Richard Rohr “Tożsamość mężczyzny”.

→ Prowadzi: o. Dariusz Piórkowski

Bóg prowadzi nas do coraz większej wolności. Jego głos w sumieniu zawsze odnosi się do człowieka z szacunkiem. Na tej drodze doświadczamy jednak różnych przeszkód, słyszymy inne głosy i presje, które możemy przez długie lata mylić z Bogiem, co utrudnia nam też podejmowanie dobrej decyzji, zasłania nam prawdziwego Boga, nie pozwala w pełni pokochać siebie. Jedną z nich jest superego. Podczas warsztatów, które będą poruszać się na pograniczu duchowości, moralności i psychologii, indywidualnie i w grupach spróbujemy nauczyć się, jak rozpoznawać i odróżniać głos Boga w sumieniu od jego pozorów. Wszystko po to, by zrobić kolejny krok ku większej wolności.

→ Prowadzi: Aleksander Bańka  

Warsztat poświęcony drodze mistycznej, do zjednoczenia z Bogiem, na którą zaproszony jest każdy chrześcijanin. Poruszymy takie kwestie, jak: etapy życia duchowego i etapy modlitwy we współczesnym kontekście, zdrowa i niezdrowa duchowość, granice między procesami psychicznymi a doświadczeniami duchowymi, problem doświadczenia Boga, oczyszczenie i oświecenie w realiach życia codziennego, mistyka codzienności.

→ Prowadzi: s. Bogna Młynarz

Szukamy Boga daleko. Podróżujemy do sanktuariów, nie wiedząc, że sami jesteśmy świątynią Boga. Pragniemy, a nie wiemy, że jesteśmy u samego źródła. Ten warsztat pomoże Ci odnaleźć drogę do własnego wnętrza i do Boga, który mieszka w Tobie.

Ramowy PLAN II tURNUSU

Dojazd na II tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Uprzejmie informujemy, że w dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.


Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca PKP Olsztynek wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce. W dniu rozpoczęcia Festiwalu Głębi zapewniamy transport o godzinie 18:00 z dworca PKP w Olsztynku osobom, które przy rejestracji zgłosiły taką potrzebę. O godzinie 18:00 pod dworzec PKP w Olsztynku zostanie podstawiony autobus oznaczony logiem Festiwalu Głębi, którym będziesz mógł/mogła dojechać do Ośrodka Wiatraki. Bardzo prosimy o punktualność.

Jednocześnie informujemy, że wyjazd z Ośrodka na dworzec PKP w Olsztynku planowany jest ostatniego dnia Festiwalu o godzinie 12:30.

 

Ważne: Nie zapewniamy transportu z Szyman, ani z Olsztyna.

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2024!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]