logo festiwalu głębi

II TURNUS

28.06-05.07.2024

7 dni

poszukiwania
głębi!

Zapraszamy Cię na tygodniowy Festiwal Głębi
w przepięknym miejscu
w środku lasu na Mazurach!

Wspólnie stworzymy inspirującą i bezpieczną przestrzeń umożliwiającą zintegrowany rozwój, odpoczynek, zabawę oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem, który jest Życiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą.

Podczas Festiwalu Głębi łączymy psychologię, duchowość i ciało, widząc w tym połączeniu ogromny potencjał i szansę na szczęśliwe i uważne życie.

Kiedy?

II TURNUS: 28.06-05.07.2024

Gdzie?

Ośrodek Wiatraki, Olsztynek

Nasi Prelegenci

Aleksander Bańka

#Duchowość

Aleksandra Konieczna

#Ciało

Beata i Piotr Hołtyń

#psychologia

Marta i Piotr Jakubczykowie

#Ciało i Psychologia

Michał Tlałka

#ciało

Monika Chochla

#PSYCHOLOGIA

o. Dariusz Piórkowski SJ

#DUCHOWOŚĆ

o. Roman Groszewski SJ

#duchowość

o. Wit Chlondowski OFM

#DUCHOWOŚĆ

o. Tomasz Nowak OP

#DUCHOWOŚĆ

Patrycja Lenart

#psychologia i ciało

Urszula Knopik-Dąbrowska

#psychologia i CIAŁO

o. Wojciech Drążek CMM

#DUCHOWOŚĆ

Roman Solecki

#PSYCHOLOGIA

s. Bogna Młynarz

#Duchowość

Sandra Bernadetta Tatarczak

#ciało

Festiwalowe Warsztaty

→ Prowadzi: Michał Tlałka |  Warsztat do południa

 

Warsztat skierowany tylko dla mężczyzn.

Trening jako sposób wypracowywania dyscypliny – jednej z najważniejszych umiejętności chrześcijanina. „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny" [Łk 16, 10].

Podczas warsztatu skupimy się głównie na sile fizycznej, która jest jednym z elementów męskości. Pokaże Wam jak przez ćwiczenia można rozwinąć swój charakter oraz uwrażliwić się duchowo. Przekażę Wam mnóstwo narzędzi z których będziecie mogli korzystać na co dzień, by się usprawnić, zwiększyć świadomość oraz poznać siebie samego poprzez ciało. Będziemy korzystać z masy własnego ciała, by się wzmocnić i zbudować sylwetkę. Zobaczycie, że rozciąganie jest równie ważne jak siła, w zasadzie będziemy się rozciągać siłowo oraz budować siłę na rozciągnięciu. Zbudujemy zespół facetów, w którym będziemy współpracować oraz rywalizować. Zapraszam wszystkich do zgłębienia tematu ciała i męskości, a w szczególności tych, którym temat nie wydaje się znany i bliski, a chcieliby podjąć to wyzwanie.

→ Prowadzi: Agata Gregorkiewicz |  Warsztat po południu

 

Co gdyby zaprosić naszą duszę do tańca? Jakie byłoby to uczucie móc rozgościć się w ciele i bez oporów dać się poprowadzić Duchowi? Czy medytacja musi odbywać się zawsze „stacjonarnie” czy może odbywać się w spontanicznym ruchu? Jak zaufać inteligencji ciała by wyrażać to, co duchowe?

Duchowość jest pełna dynamizmu i zaprasza nas nie tylko do wewnętrznych poruszeń. Duch żyje w naszym ciele, ucieleśnia się i manifestuje w tym co „ziemskie”. Ten wewnętrzny ruch przejawia się w naszym życiu. Podczas warsztatu ciało stanie się dla nas przestrzenią, która pozwoli nam spotkać się z tym, co w nas duchowe.

→ Prowadzą: Marta i Piotr Jakubczykowie |  Warsztat do południa

 

Warsztat dla małżeństw

To warsztat, na którym pary będą doświadczać jak mowa niewerbalna oraz kontakt z ciałem mogą przyczynić się do budowania bliskości, poprawienia jakości relacji i komunikacji między partnerami. Komunikaty płynące z ciała nieraz ułatwiają wyrażenie tego, co czasem trudno jest ująć w słowa. Będziemy uczyć się jak uruchamiać potencjał płynący z kontaktu fizycznego, muzyki, ruchu i tańca. Będziemy ożywiać, eksplorować i doświadczać. Zapraszamy.

→ Prowadzi: Kasia Rozalia |  Warsztat po południu

 

Warsztaty taneczne/ruchowe przeznaczone dla kobiet, by mogły poczuć się bardziej zdrowo, kobieco, bliżej siebie i lżej oraz popatrzeć na siebie z miłością, tak jak patrzy na nas Bóg. 

Będziemy dużo się ruszać, „wyłączać” głowę, włączać miednicę, oddychać, improwizować i szukać swoich środków wyrazu. Będziemy ćwiczyć żeby dobrze ustawić wszystko w ciele, tak by czuć się swobodniej i pięknie. Trochę porozmawiamy o dbaniu o siebie, kobiecości, aktywności fizycznej, regeneracji i radości życia. Cel tych warsztatów jest prosty: wychodzimy po nich uśmiechnięte, zdrowsze i zrelaksowane.

Zapraszam na warsztaty!

→ Prowadzi: Aleksandra Konieczna |  Warsztat po południu

 

Jakie to ciało?

Czujące. Świadome swojej i Bożej obecności. Szukające kontaktu ze złożonym w nim potencjałem, aby móc spełniać sens swojego istnienia. To ciało w radości służenia. Stworzone z Bożej kreatywności i do kreatywności. Rezonujące Miłością, a przez to głoszące Boga samą swoją obecnością w świecie.

W trakcie warsztatu „CIAŁO w OBECNOŚCI ” będziemy eksplorować stan naszej fizycznej, mentalnej oraz duchowej obecności poprzez ciało będące w ruchu. Będziemy pogłębiać uważne bycie w ciele oraz zdolność jego odczuwania. Zadbamy o równowagę pomiędzy stanem ciała, ducha i umysłu oraz wzmocnimy jedność tych trzech. 

Skorzystamy z takich narzędzi jak: taniec, praktyka świadomego ruchu, ćwiczenia z zakresu kreatywnej pracy z ciałem, improwizacja ruchowa oraz techniki oddechowe.

Serdecznie zapraszam do uwzględnienia sfery cielesnej w swej praktyce duchowej i uczestnictwa w warsztacie. Wspólnie wyruszymy w drogę, którą wyznaczy ciało.

→ Prowadzi: Aleksandra Salej |  Warsztat do południa

 

Życie jest darem danym nam od Boga, a ciało jego świątynią!

Zauważ je, bądź uważny i zacznij go słuchać. To początek, aby spotkać siebie. Poprzez pracę w ruchu będziemy chcieli poczuć swoje ciało, to jakim jest naprawdę, tu i teraz. Wszystkie działania, których będziemy dotykać prowadzą do poznania siebie i mają jeden wspólny cel - żyć w jedności ze Stwórcą tak jakim/jaką mnie stworzył. On jedyny zna moje serce i pragnie się ze mną spotkać.

→ Prowadzi: o. Tomasz Nowak OP |  Warsztat do południa

 

Horyzonty słuchania słowa Bożego to warsztat o głoszeniu słowa Bożego, które zaczyna się od słuchania. Biblia zachęca do słuchania, poucza i daje obietnice związane ze słuchaniem. Jest na to miejsce w małej izdebce ale także na krańcach świata. Poznaj swoje horyzonty!

→ Prowadzi: o. Wojciech Drążek |  Warsztat po południu

 

Modlitwa głębi to medytacyjna praktyka modlitwy w ciszy, która prowadzi do spotkania z Bogiem, do bezpośredniej bliskości z tą Ostateczną Rzeczywistością Miłości bez użycia słów, myśli, uczuć czy innych sposobów. Przestrzenią spotkania jest cisza, drogą spotkania jest moja własna obecność świadoma Nieskończonej Obecności. Modlitwa głębi czerpie z kontemplacyjnego i mistycznego dziedzictwa w tradycji chrześcijańskiej, a wiele elementów tej metody ma swoje źródło w klasycznym dziele mistycznym z XIV w. – „Chmura niewiedzy”. Powrót do mistycznego wymiaru chrześcijaństwa, który tak wyraźnie widzimy współcześnie, jest znakiem czasu, na który Ruch Odnowy Kontemplacyjnej (Contemplative Outreach) stara się aktywnie odpowiadać. 

Warsztaty „Wprowadzenie do modlitwy głębi” to najskuteczniejsza i najkrótsza droga do poznania modlitwy głębi w takim stopniu, by móc rozpocząć jej codzienną osobistą praktykę. Wprowadzenie zawiera 4 tematy: „Modlitwa jako relacja z Bogiem”; „Metoda modlitwy głębi”, „Myśli i użycie świętego słowa” oraz „Rozwój relacji z Bogiem” i jest międzynarodowym standardem nauczania modlitwy głębi proponowanym przez Contemplative Outreach czyli wspólnotę odpowiedzialną za przekaz tej metody na świecie zgodnie z duchem i wizją ojca Thomasa Keatinga. Oprócz prezentacji praktycznej strony modlitwy głębi w czasie warsztatów poznajemy też jej biblijne i teologiczne źródła, a także mamy możliwość poprzez pytania rozwiązywać ewentualne trudności.

→ Prowadzi: o. Wit Chlondowski  OFM |  Warsztat do południa

 

To praktyczny warsztat medytacji chrześcijańskiej. Będziemy uczyć się radzić sobie, przy pomocy medytacji, z przyjemnymi i nieprzyjemnymi emocjami.  Zamiast od nich uciekać, czy wypierać je, będziemy chcieli ją "przetrawić" - czyli uświadomić je sobie, zaakceptować i przeżyć z Jezusem.

→ Prowadzi: o. Przemyslaw Gwadera SJ |  Warsztat po południu

 

„Samo ciało jest w jakiś tajemniczy sposób bliższe duszy niż wiedza czy rozumowanie, i drogą ciała można do duszy przemówić mocniej, niż za pośrednictwem teoretycznych rozważań", twierdzi francuski filozof chrześcijański Fabrice Hadjadj. Moje ciało jest darem danym mi przez Stwórcę. Jest nie tylko narzędziem, które umożliwia mi działanie w świecie, nie tylko środkiem ekspresji, nie tylko moim domem, ale także świątynią Boga. Jednocześnie w naszym ciele zapisana jest cała dotychczasowa historia naszego życia - wszystkie doznane zranienia, ale także wszystkie piękne i życiodajne doświadczenia. Warto poznać swoje ciało pod tym kątem - nie tyle je oglądać i oceniać, ale wsłuchać się w jego wewnętrzny głos. Usłyszeć, co ma nam do powiedzenia o nas, o Stwórcy, który obdarował nas cielesnością, i o Zbawicielu, który w pełni przyjął naszą ludzką cielesność.

W ramach tego warsztatu będę prowadził ćwiczenia uważności, w których każdy będzie mógł indywidualnie spotkać się z własnym ciałem. By ułatwić wejście w ćwiczenia, będę dzielił się moim świadectwem i doświadczeniem. Niektóre ćwiczenia będą związane z ruchem, ale nie będą wymagały szczególnej sprawności fizycznej. Celem warsztatu jest stopniowe odkrywanie tego, w jaki sposób ciało może być naszym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu głębszej relacji z Bogiem.

→ Prowadzi: o. Roman Groszewski SJ |  Warsztat do południa

 

Warsztat będzie wprowadzeniem w modlitwę kontemplacyjną w praktyce. W ramach warsztatu zaplanowane są proste ćwiczenia z ciała z elementami jogi (w miarę możliwości proszę o własne karimaty i wygodne, najlepiej luźne, ubrania sportowe). Podczas warsztatu wykonywać też będziemy ćwiczenia z oddychania oraz poznamy podstawy modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli masz swoją poduszkę do medytacji lub klęcznik, weź – przyda się. Osoby chętne zachęcam by w ramach warsztatu podjęły jakiś rodzaj postu (np. powstrzymanie się od cukru, alkoholu lub mięsa, z zaleceniem postu przerywanego - jedzenia tylko w określonym oknie czasowym).  W warsztacie mogą brać udział osoby zarówno bez doświadczenia w modlitwie kontemplacyjnej, jak i osoby z doświadczeniem tej formy modlitwy.

→ Prowadzi: o. Rafał Huzarski SJ |  Warsztat po południu

 

Ktoś mi kiedyś powiedział, że wiara to taki sposób zarządzania czasem… Ciekawe. Jeżeli można tak powiedzieć, to miłość także jest specyficznym sposobem zarządzania czasem. Zarządzania ze względu na coś, na kogoś... Już dziesięć lat, odkąd robię takie warsztaty. Ciągle podobne: rozpoznanie własnych nieefektywnych mechanizmów organizowania czasu, przemyślenie z Bogiem i dookreślanie celów – tych długoterminowych (tzw. „powołanie”) i tych „na już”, nauka układania takich planów, żeby się ani nie zajechać ani nie mieć tego wrednego poczucia, że stoję w miejscu. Zapraszam.

→Prowadzi: Renata Werpachowska |  Warsztat po południu

 

Dobrostan rodzicielski to taki sposób odbierania rzeczywistości w obszarze rodzicielstwa, kiedy czujemy sprawstwo, wpływ i współpracę, a nasze odczucia oparte są na faktach. Wtedy wspólne przechodzenie przez wyzwania dnia codziennego dodaje nam energii, budując odporność psychiczna naszą i naszych dzieci.

Dzięki wiedzy na temat neuroplastyczności mózgu, osiągniecie takiego stanu jest możliwe.

Opowiem dlaczego w dobrostanie rodzicielskim tak ważna jest wiedza o mózgu, dzięki koncepcji stref regulacji uczestniczy warsztatów będą mogli sprawdzać swoje zasoby i nauczyć się je regulować.

Przećwiczymy  także sposoby wzmacniania siebie, by być w tej strefie gdzie współpraca jest możliwa.

Na warsztatach omówione będą:

- koncepcja  dobrostanu,

- 3 potrzeby naszego mózgu w kontekście rodzicielstwa,

- uczestnicy przyjrzą się  wszechobecnym mitom na temat  rodzicielstwa, weryfikując je pod kątem ich funkcjonalności w życiu codziennym,

 - poznają jak żeglarska zasada „jedna ręka dla łódki, druga dla siebie” służy w rodzicielstwie”,

- powiemy o złości, jak zrobić by nam służyła budowaniu relacji.

Zapraszam tych, którzy chcą dowiedzieć się jak budować dobrostan rodzicielski i że może to być łatwiejsze niż nam się wydaje.  

→ Prowadzą: Beata i Piotr Hołtyń |  Warsztat do południa

 

Zapraszamy na warsztaty, po których (mamy nadzieję) zrozumiesz i polubisz/pokochasz siebie bardziej.

Przyjrzymy się temu, dlaczego w życiu czasami robimy rzeczy których żałujemy i jak robić ich mniej;  czego w życiu naprawdę chcemy (i jak to osiągać); zerkniemy dlaczego czasami dokonujemy niezrozumiałych dla nas wyborów, co za tym stoi i jak dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, a także temu - jak mówić, aby być słuchanym i mieć w relacjach więcej zrozumienia i miłości dla siebie i Innych. Pokażemy też jak słuchać drugiej osoby tak, aby czuła się ona usłyszana. Będziemy przedstawiać Porozumienie bez Przemocy od podstaw.

→ Prowadzi: Katarzyna Raabe |  Warsztat po południu

 

Warsztat będzie wspierał w szczerym wyrażaniu siebie, odnajdywaniu uczuć i potrzeb, które stoją za naszymi "szakalowymi" zachowaniami. 

Podczas ćwiczeń praktycznych z zakresu komunikacji empatycznej spróbujemy odnaleźć szakala w nas, docenić jego rolę w procesie samoświadomości i zamienić nasze komunikaty na żyrafie, czyli takie, które służą kontaktowi i jednocześnie są szczere i autentyczne. 

→Prowadzi: Joanna Mazurek |  Warsztat do południa

 

„Słuchanie jest pierwszym aktem miłości. Jak ktoś słucha, tak też kocha”. [ks. Krzysztof Grzywocz]

Potrzeba bycia zrozumianym i wysłuchanym jest jedną z ludzkich uniwersalnych potrzeb, o których pisze Marshall B. Rosenberg- twórca Porozumienia bez Przemocy.

Słuchanie jest początkiem komunikacji, drogą do kontaktu, niezbędnym elementem budowania samoświadomości oraz relacji z innymi i Bogiem. On sam mówi do swojego ludu: Shema, czyli słuchaj. 

Słuchanie to sztuka, której warto się uczyć. Jak mówi ks. Grzywocz „można ukończyć wiele kursów komunikacji i nadal ranić innych nieumiejętnością słuchania”. 
Nieraz wystarczy czegoś się oduczyć, by usłyszeć to, co naprawdę istotne, schowane za raniącymi słowami, trudnymi emocjami, ścianą milczenia, osądami czy krytyką.   

Na warsztacie poznamy, poćwiczymy i posmakujemy różnych narzędzi i postaw, dzięki którym będziemy mogli z empatią słuchać:

    • -siebie samego (także w chwilach, gdy dopadają nas nieprzyjemne uczucia),
    • -swoich bliźnich, z którymi chcemy mieć satysfakcjonujące relacje, 
    • -swojego „krytyka wewnętrznego” (tak, jego też można empatycznie wysłuchać, serio!),
    • -swoich „krytyków zewnętrznych” wraz z ich komunikatami, które aż „kłują w uszy”, 

Warsztat inspirowany jest ideą Porozumieniem bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga oraz nauczaniem ks. Krzysztofa Grzywocza  (materiały Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie).

→ Prowadzi: Monika Guzewicz  |  Warsztat po południu

 

Warsztaty sztuka odpoczywania to połączenie treningu grupowego z własną pracą, treningiem ciała i modlitwą. Zastanowimy się co dla nas znaczy odpoczywać, jakie mamy wzorce, pragnienia i możliwości. Jakie ograniczenia i zasoby mamy w swoich głowach i w sercu. Udział w warsztacie zakłada gotowość do pracy w grupie, dzielenie się swoimi przeżyciami oraz podjęcie proponowanych modlitw. Naszym celem będzie doświadczenie odpoczywania w Panu Bogu.

Ramowy PLAN II tURNUSU

Dojazd na II tURNUS

Ośrodek Wiatraki znajduje się w środku lasu. Do ośrodka prowadzą dwie drogi, z których jedna jest trudno przejezdna.

Ważne: jadąc samochodem, w nawigacji wprowadzajcie trasę prowadzącą przez OLSZTYNEK. To ta lepsza i łatwiejsza droga.

Zapewniamy Wam transport z Dworca Głównego PKP Olsztyn (uwaga: nie Olsztynek) w dniu przyjazdu i wyjazdu z Festiwalu. 

W dniu przyjazdu na Festiwal Głębi: godziny odjazdów busa Pogłębiarki ze stacja paliw Circle K w Olsztynie - obok Dworca PKP/PKS Olsztyn Główny będą podane w późniejszym terminie.

Również w dniu wyjazdu z Festiwalu Głębi: czas odjazdu busa Pogłębiarki z ośrodka Wiatraki będzie podany w późniejszym terminie.


Zachęcamy do zaplanowania przyjazdu/ odjazdu biorąc pod uwagę powyższe informacje

Najbliższy port lotniczy to Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Do Szyman można przylecieć min. z Wrocławia, Krakowa, Dortmundu czy Londynu.

 

Jeżeli przylatujecie samolotem, a chcielibyście skorzystać z zapewnionego transportu z Dworca Głównego PKP Olsztyn, wówczas samodzielnie musicie dotrzeć na miejsce zbiórki w wyznaczonych powyżej godzinach. Z lotniska istnieją połączenia, jednak prosimy o wcześniejsze sprawdzenie. 

DO ZOBACZENIA

NA FESTIWALU

GŁĘBI 2024!

Jeżeli koszty stanowią problem w uczestnictwie w Festiwalu Głębi,
napisz do nas na adres wybranego turnusu:

[email protected]

[email protected]

[email protected]